خبرخوان

دانشنامه پزشکی

آیا باند ارتوپدی فایبرگلاس در رقابت با گچ معمولی موفق بوده است؟
برای مواقعی که نیاز به گچ گیری اعضای فرد بیمار باشد از ماده ای به نام گچ پلاستیکی یا همان گچ فایبرگلاس استفاده می شود. در واقع از این راه به منظور بی حرکت نگه داشتن عضو شکسته استفاده می شود. می بایست در اطراف عضو شکسته لایه هایی از گچ را قرار داد، به طوریکه مانع از حرکت آن شود، تا بتواند در مدت زمان تایین شده از سوی پزشک این عضو ترمیم شده و بعد زا بهبود نهایی ان زمان اقدام به باز نمودن گچ کرد. یکی از بهترین و با کیفیت ترین باندهای گچی که برای موارد مختلف در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیردبی شک باند فایبرگلاس است.
استفاده از دستکش نایلونی در چه مواردی مفید است؟
دستکش نایلونی غیراستریل و بدون پودر است و به دلیل نداشتن لاتکس حساسیت ایجاد نمی کند. دستکش یکبار مصرف نایلونی بسیار اقتصادی تر از دیگر دستکش های پزشکی می باشند. به دلیل لاستیکی بودن، دستکش نایلونی بسیار شفاف است و استفاده از آن بسیار آسان است.
آشنایی با انواع و کاربردهای زیرانداز بیمار
زیر انداز بیمار، زیر انداز بهداشتی می باشد که به آن دروشیت یا اندر پت می گویند. می توان گفت که این زیرانداز یکی از اولین و مهمترین لوازم های پزشکی می باشد. این زیرانداز ها یکبار مصرف می باشد و برای سالمندان و بیماران ناتوان مورد استفاده قرار می گیرند و به گونه ای طراحی شده اند که دارای پودر جاذب هستند و مانع از انتقال ترشحات مایعات خون یا ادرار به محیط می شود. این وسیله شامل پودر جاذب بوده و می تواند تا ۳ لیتر آب و مایعات را در خود جذب کند و باعث آلودگی محیط نمی شود. این زیرانداز دارای بافت لوزی شکل است که به بیمار کمک می کند که در حین جابجایی، زیرانداز ثابت بماند.
کاربرد قلم و پلیت کوتر در در عمل های جراحی
الکتروکوتر دستگاهی است که از آن برای بریدن بافت ها و بند آوردن خون ریزی ناشی از جراحی با کمک جریان الکتریسیته استفاده می گردد. این دستگاه برای برش از قلمی استفاده می کند که به قلم الکتروکوتر معروف است.
آرنج بند طبی، یک ابزار ارتوپدی مفید!
در بسیاری از مواقع ممکن است ناحیه آرنج به دلایل مختلف دچار آسیب دیدگی هایی مانند شکستگی، کشیدگی و پارگی رباط، ساییدگی و یا درد مزمن شود که در این شرایط نیاز به استفاده از روشی ایمن برای درمان آرنج می باشد. بسیاری از پزشکان در این مواقع به افراد توصیه می کنند تا از آرنج بند طبی برای بهبود آن استفاده کنند؛ زیرا این محصولات نسبت به روش های درمانی دیگر دارای تاثیر بیشتری می باشد.
ابزارهای مراقبتی مچ و انگشتان دست
مچ بند طبی برای این منظور استفاده می‌شود تا مچ را در طول فرآیند درمان در حالتی معین ثابت نگه دارد. در کلینیک تخصصی پیشگام مچ‌ بندهای گوناگونی ارئه می‌شود که هر یک از آن‌ها از نظر محافظت و طریقه نگه داشتن مچ دست اندکی با دیگری تفاوت دارد. مچ‌ بند می‌تواند به بیمارانی که مچ دست آن ها رگ به رگ شده و درد می‌کند کمک کند و همچنین استفاده از آن برای کسانی که مچ دست آن ها در معرض آسیب است نیز می‌تواند مفید باشد.
آشنایی با انواع زانوبندهای طبی برای درمان مشکلات زانو
زانوبند طبی که به آن‌ بریس زانو و یا ارتز زانو نیز گفته می‌شود، نوعی پوشش حفاظتی است که جهت پشتیبانی و کمک به مفصل زانوی بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این ابزار ارتوپدی در مواقعی مانند درد در ناحیه زانو، آسیب دیدگی در این ناحیه و همچنین آرتروز زانو و… استفاده می‌شود. بعضی از افراد به ویژه ورزشکاران نیز برای این که جلوی آسیب دیدگی و یا حوادث احتمالی در هنگام بازی و ورزش کردن را بگیرند از این ابزار استفاده می‌کنند. به طور کلی استفاده از انواع زانوبند و یا بریس زانو دارای مزایای بسیاری است، برای مثال زانوبندهای طبی موجب می‌شوند تا زانو ثابت نگهداشته شود و موجب پایداری و ثبات بیشتر آن نیز می‌گردند. از طرف دیگر این نوع ساپورت طبی پا، به کاهش یافتن درد زانو در بیمار کمک می‌کنند و از وارد شدن آسیب جدید به زانوی بیمار نیز جلوگیری به عمل می‌آورند.
آشنایی با شکم بند طبی، کاربرد و انواع آن
بالای تنه انسان شامل قفسه سینه، شکم و لگن می‌شود. شکم توسط عضلات دیواره‌های خلفی (پشت)، قدامی (جلو) و جانبی احاطه شده است و در زیر دیافراگم تا دهانه ورودی لگن قرار دارد. داخل شکم احشا شکم قرار دارند. شکل شکم به وضعیت عمومی بدن، حالت فیزیولوژیکی اندام‌های داخلی و قابلیت کنترل جداره شکم بستگی دارد. موقعیت احشا داخل شکم در حالت ایستاده، تنها توسط نیروی جاذبه کنترل نمی‌شود، بلکه مقدار زیادی به توانایی دیواره قدامی شکم در نگهداری آن وابسته است. ضعف عضلات شکم می‌تواند توانایی دیواره قدامی برای حفظ شکل طبیعی شکم را کم کند و در نتیجه در قسمت تحتانی شکم برآمدگی به وجود آمده و احشا شکم در حالت ایستاده به سمت پایین تمایل پیدا می‌کند. به این عارضه، افتادگی شکم می‌گویند که موجب بدشکل شدن ظاهری بدن می‌شود. علاوه بر این به دلیل این که وزن شکم به سمت پایین و جلو می‌افتد، مرکز ثقل بدن تغییر می‌کند و فشار آن بر مهره‌های ستون فقرات وارد می‌آید که در درازمدت موجب افزایش قوس کمر و فشار بر مهره‌های کمری می‌شود و درد و ناراحتی را به وجود می‌آورد.
کاربرد گچ فایبر گلاس در درمان شکستگی های بدن
گچ فایبر گلاس از جنس فیبرهای شیشه و رزین بوده و دارای ماهیت کامپوزیتی می‌باشد. فایبر گلاس که یک نوع پلاستیک محسوب می‌شود سبک، دارای مقاومت بالا، ضد حساسیت، مقاوم در برابر رطوبت و قابلیت شکل‌ پذیری آسان می‌باشد. بنابراین پزشک یا متخصص به راحتی می‌ تواند آن را به شکل اندام گچ گیری شده دربیاورد. گچ فایبر گلاس در قالب‌های حلقوی تهیه و پس از ترکیب با آب در مدت زمان 3-4 دقیقه خشک و سفت می‌شود. باند ارتوپدی فایبر گلاس در مقایسه با گچ معمولی از منافذ بیشتری برخوردار است بنابراین اشعه ایکس را به راحتی از خود عبور داده و برای انجام رادیوگرافی و تصویربرداری از بافت آسیب دیده مناسب می‌ باشد. سطح خارجی ضدآب این باند آن را به یکی از کاربردی ترین لوازم گچ گیری تبدیل کرده است. باید توجه داشت که مدت زمان خشک شدن گچ فایبر گلاس در مقایسه با گچ معمولی کمتر می‌ باشد، بنابراین باید متخصص از مهارت و سرعت عمل کافی برخوردار باشد.
آیا گردنبند طبی برای درمان مشکلات گردن مفید است؟
گردنبند طبی معمولا توسط بیمارانی که مداخلات جراحی ستون فقرات گردن داشته اند، برای ثابت نگه داشتن گردن استفاده می شود. این وسیله همچنین برای درمان گردن درد ناشی از آسیب حاد یا درد مزمن نیز کاربرد دارد. پس از جراحت ناشی از ضربه، گردنبند طبی را می توان هم برای ثابت نگه داشتن و هم کاهش درد استفاده کرد، اگر چه فایده گردنبند طبی در ابتدای حرکت فعال قابل بحث است چرا که حرکات اولیه می تواند پیشرفت های قابل توجهی در دامنه حرکت گردن و کاهش درد ناشی از آسیب ضربه ایجاد نماید.