خبرخوان

دانشنامه پزشکی

نقش تجهیزات ارتوپدی در دنیای پزشکی
ارتوپدی تخصصی در حوزه پزشکی درباره تشخیص، درمان، توانبخشی و پیشگیری از صدمات و بیماری های سیستم عضلانی اسکلتی از بدن انسان است که شامل استخوان ها، مفاصل، رباط ها، تاندون ها، عضلات و اعصاب می باشد که اجازه می دهد یک فرد حرکت کرده و فعال باشد.
ژل سونوگرافی و کابرد آن را بهتر بشناسید
ژل سونوگرافی ماده‌ای رسانا است که برای انجام سونوگرافی در نقاط مختلف بدن استفاده می‌شود. از آن جا که ممکن است سونوگرافی ممکن است برای هر نقطه‌ای از بدن تجویز گردد، لذا انواع ژل سونوگرافی باید برای حساس‌ترین پوست‌ها سازگار باشد. ژل سونوگرافی حالتی سرد، نیمه چسبناک و شفاف دارد. خاصیت یک ژل سونوگرافی سالم این است که به عنوان رابطی بین پوست و دستگاه یا همان پروپ سونوگرافی عمل کند.
با انواع محلول های ضدعفونی کننده و کاربرد آن ها آشنا شوید
استفاده از محلول ضدعفونی‌کننده‌ برای تأمین سلامتی بسیار ضروری است و از عوامل مهم پیشگیری از بیماری‌ها بخصوص بیماری‌های مسری می‌باشد. شایان ذکر است محلول های ضدعفونی‌کننده فقط استعمال خارجی دارند.
آیا می دانید وظیفه اصلی باندهای کشی چیست؟
باند کشی یکی از محصولات پر کاربرد در گروه باندهای پزشکی است که از بهترین مواد اولیه تشکیل شده است. این باند بسیار محکم و قوی است. دارای کشش پذیری بسیار بالایی است. در سطح این محصول منافذی برای جابه جایی و چرخش هوا وجود دارد تا زخم و محل آسیب دیده دچار مشکل نشود. فاقد بو می باشد. این محصول به مرور زمان کشش پذیری خود را از دست نمی دهد. این محصول در تمامی شرایط میتواند مورد استفاده امدادگران، پزشکان، پیراپزشکان، دامپزشکان و مصارف خانگی قرار بگیرد.
همه چیز درباره سوراخ کردن گوش و استفاده از گوشواره های طبی
گوشواره طبی دارای گیره محکم و مناسب بوده و به راحتی قابل انداختن می باشد. این نوع گوشواره پزشکی برای جلوگیری از بسته شدن سوراخ های گوش پس از ایجاد کردن آن ها، استفاده می شود. بهتر است برای سوراخ کردن گوش کودکان به مراکز درمانی مجاز که از استریل بودن وسایل و تجهیزات آن مطمئن هستیم مراجعه کنیم، زیرا احتمال انتقال عفونت هایی مثل هپاتیت و کزاز با وسایل آلوده وجود دارد.
آشنایی با تیغ ها در دنیای جراحی
انواع تیغ بیستوری با کاربردهای مختلفی در پزشکی قابل استفاده می باشد. از این تیغ برای جراحی، برش دادن بدن بیمار، ایجاد شکاف و کارهایی از این دست استفاده می شود. البته تیغ بیستوری یک بار مصرف نیز در بازار وجود دارد که برای کارکردهای خاصی می توان از آن ها استفاده نمود.
همه چیز درباره سوآپ پنبه دار
سوآپ پنبه ای وسیله ای ظریف است که متشکل از دو جز ساده می باشد: یک سری پنبه ای و یک بدنه چوبی ظریف که به هیچ عنوان استریل نمی باشد. به این دلیل که مناسب برای سطح آلوده و پاک سازی ترشح های زخم است، مناسب برای استریل سازی نمی باشد. با این که استریل نیست اما به صورت یک بار مصرف توزیع می گردد.
آیا می دانید محلول ساولن چیست؟
مهم ترین گندزداهای شمیایی عبارتند از کلر،‌ کرئولین،‌ الکل،‌ ساولن، بتادین، هالامید و آهک، که در این بخش از مقاله به بررسی کامل محلول ساولن می پردازیم.
معرفی تخصصی باند زیر گچ در گروه باندهای پزشکی
از باند ویبریل بدین منظور استفاده می گردد که گچ به صورت مستقیم با پوست فرد بیمار در تماس نباشد. چرا که مشاهده شده در برخی از افراد تماس مستقیم گچ می تواند باعث ایجاد تحرکات پوستی و زخم شود.
معرفی ست سرم و کاربرد آن
با استفاده از گروهی از تجهیزات پزشکی به نام ست سرم می توان مایعات لازم را از طریق اتصال مستقیم به رگ وارد بدن نمود. این ست به یک محفظه سرم که دارای مایع لازم است متصل شده و با استفاده از لوله ها، پورت ها و گیره های این ست میزان مایع و سرعت عبور آن را می توان تنظیم نمود.