خبرخوان

دانشنامه پزشکی

چست لید چگونه به مانیتور قلب بیمار کمک می کند؟
در بخش مراقبت‌های ویژه، دستگاه مانیتورینگ علائم حیاتی، برای آگاهی از وضعیت بیمار متصل می‌شود. برای این که این دستگاه به بیمار متصل شود، باید سیستم دستگاه مانیتور قلب را به قفسه سینه بیمار وصل کرد، که برای این منظور از چست لید کمک گرفته می‌ شود. چست لید، وسیله ای است که به وسیله آن مولدهای دستگاه مانیتور قلب به بدن وصل میشوند و نوسانات و سیگنال‌های قلب را به دستگاه مانیتور قلب انتقال می‌دهد.
نقش حیاتی سیفتی باکس در دفع پسماندهای پزشکی
سیفتی باکس (Safety box) با نام علمی “Sharp Container” یکی از پرکاربردترین وسایل در مراکز درمانی است. این وسایل بیشتر به رنگ زرد با درپوش قرمز بوده و علامتی سیاه رنگ که نشانه خطرناک بودن محتویات آن است، در بازار موجود هستند. این ظرف ها به صورت اشکال متفاوت مستطیل، مربع و استوانه تولید می شوند تا زباله های بیمارستانی نوک تیز را در خود جای دهند. به دلیل این که امکان تماس دست یا بدن این افراد با لوازم مصرف شده سوزن یا سایر اشیا نوک تیز که ممکن است سبب بروز آلودگی ها و بیماری های خونی خطرناک در افراد شود، وجود دارد، از این لوازم استفاده بسیاری می شود.
چسب حصیری در نگهداری از زخم بیماران چگونه عمل می کند؟
چسب های حصیری در پانسمان ها و زخم های جراحی به کار گرفته می شوند، همچنین مانعی برای افرادی که قصد عکس برداری دارند محسوب نمی شوند زیرا اشعه ی ایکس را از خود عبور می دهند و هیچ آسیبی به پوست یا زخم وارد نمی کنند. چسب حصیری دارای انعطاف پذیری فوق العاده ای می باشد. هرچند که نام حصیری روی محصولات مذکور گذاشته می‌شود اما مواد سازنده‌ شان بافته‌ شده نیستند و خیلی ساده روی پوست چسبانده می‌شوند و به‌ همان سادگی هم قابلیت جداشدن از پوست و باند را دارند. بعد از به‌ کارگیری باند و رسیدگی به انواع زخم پس از عمل‌های مختلف، این چسب‌ها بی‌هیچ عارضه جانبی و ایجاد آزردگی پوستی برای بیماران استفاده می‌شوند.
آیا باند ارتوپدی فایبرگلاس در رقابت با گچ معمولی موفق بوده است؟
برای مواقعی که نیاز به گچ گیری اعضای فرد بیمار باشد از ماده ای به نام گچ پلاستیکی یا همان گچ فایبرگلاس استفاده می شود. در واقع از این راه به منظور بی حرکت نگه داشتن عضو شکسته استفاده می شود. می بایست در اطراف عضو شکسته لایه هایی از گچ را قرار داد، به طوریکه مانع از حرکت آن شود، تا بتواند در مدت زمان تایین شده از سوی پزشک این عضو ترمیم شده و بعد زا بهبود نهایی ان زمان اقدام به باز نمودن گچ کرد. یکی از بهترین و با کیفیت ترین باندهای گچی که برای موارد مختلف در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیردبی شک باند فایبرگلاس است.
استفاده از دستکش نایلونی در چه مواردی مفید است؟
دستکش نایلونی غیراستریل و بدون پودر است و به دلیل نداشتن لاتکس حساسیت ایجاد نمی کند. دستکش یکبار مصرف نایلونی بسیار اقتصادی تر از دیگر دستکش های پزشکی می باشند. به دلیل لاستیکی بودن، دستکش نایلونی بسیار شفاف است و استفاده از آن بسیار آسان است.
آشنایی با انواع و کاربردهای زیرانداز بیمار
زیر انداز بیمار، زیر انداز بهداشتی می باشد که به آن دروشیت یا اندر پت می گویند. می توان گفت که این زیرانداز یکی از اولین و مهمترین لوازم های پزشکی می باشد. این زیرانداز ها یکبار مصرف می باشد و برای سالمندان و بیماران ناتوان مورد استفاده قرار می گیرند و به گونه ای طراحی شده اند که دارای پودر جاذب هستند و مانع از انتقال ترشحات مایعات خون یا ادرار به محیط می شود. این وسیله شامل پودر جاذب بوده و می تواند تا ۳ لیتر آب و مایعات را در خود جذب کند و باعث آلودگی محیط نمی شود. این زیرانداز دارای بافت لوزی شکل است که به بیمار کمک می کند که در حین جابجایی، زیرانداز ثابت بماند.
کاربرد قلم و پلیت کوتر در در عمل های جراحی
الکتروکوتر دستگاهی است که از آن برای بریدن بافت ها و بند آوردن خون ریزی ناشی از جراحی با کمک جریان الکتریسیته استفاده می گردد. این دستگاه برای برش از قلمی استفاده می کند که به قلم الکتروکوتر معروف است.
آرنج بند طبی، یک ابزار ارتوپدی مفید!
در بسیاری از مواقع ممکن است ناحیه آرنج به دلایل مختلف دچار آسیب دیدگی هایی مانند شکستگی، کشیدگی و پارگی رباط، ساییدگی و یا درد مزمن شود که در این شرایط نیاز به استفاده از روشی ایمن برای درمان آرنج می باشد. بسیاری از پزشکان در این مواقع به افراد توصیه می کنند تا از آرنج بند طبی برای بهبود آن استفاده کنند؛ زیرا این محصولات نسبت به روش های درمانی دیگر دارای تاثیر بیشتری می باشد.
ابزارهای مراقبتی مچ و انگشتان دست
مچ بند طبی برای این منظور استفاده می‌شود تا مچ را در طول فرآیند درمان در حالتی معین ثابت نگه دارد. در کلینیک تخصصی پیشگام مچ‌ بندهای گوناگونی ارئه می‌شود که هر یک از آن‌ها از نظر محافظت و طریقه نگه داشتن مچ دست اندکی با دیگری تفاوت دارد. مچ‌ بند می‌تواند به بیمارانی که مچ دست آن ها رگ به رگ شده و درد می‌کند کمک کند و همچنین استفاده از آن برای کسانی که مچ دست آن ها در معرض آسیب است نیز می‌تواند مفید باشد.
آشنایی با انواع زانوبندهای طبی برای درمان مشکلات زانو
زانوبند طبی که به آن‌ بریس زانو و یا ارتز زانو نیز گفته می‌شود، نوعی پوشش حفاظتی است که جهت پشتیبانی و کمک به مفصل زانوی بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این ابزار ارتوپدی در مواقعی مانند درد در ناحیه زانو، آسیب دیدگی در این ناحیه و همچنین آرتروز زانو و… استفاده می‌شود. بعضی از افراد به ویژه ورزشکاران نیز برای این که جلوی آسیب دیدگی و یا حوادث احتمالی در هنگام بازی و ورزش کردن را بگیرند از این ابزار استفاده می‌کنند. به طور کلی استفاده از انواع زانوبند و یا بریس زانو دارای مزایای بسیاری است، برای مثال زانوبندهای طبی موجب می‌شوند تا زانو ثابت نگهداشته شود و موجب پایداری و ثبات بیشتر آن نیز می‌گردند. از طرف دیگر این نوع ساپورت طبی پا، به کاهش یافتن درد زانو در بیمار کمک می‌کنند و از وارد شدن آسیب جدید به زانوی بیمار نیز جلوگیری به عمل می‌آورند.