معرفی گاز های طبی ساده و استریل

در زمینه معرفی گاز های طبی ساده و استریل باید بگوییم که اصلی ترین وسیله بهداشتی برای پانسمان زخم های سطحی و عمیق همواره گاز های طبی هستند که در ساختار خود مواد بهداشتی دارند و کمک می کنند تا زخم ها سریع تر بهبودی پیدا کنند. گاز ها لایه های نازکی هستند که بیشترین میزان مصرف را در مراکز درمانی و بیمارستان ها به خود اختصاص داده اند، باید بگوییم که گاز طبی در دو نوع ساده و استریل از عفونت زخم و ورود آلودگی به آنها جلوگیری می کنند به همین دلیل است که وجود آنها اهمیت زیادی دارد. نیاز مبرم مراکز درمانی باعث شده تا تولیدات آنها نیز روز به روز گسترش پیدا کند و به سطح انبوه برسد تا به راحتی نیاز ها پوشش داده شود.

معرفی گاز های طبی ساده و استریل

گاز طبی ساده چیست؟

گاز طبی ساده از نمونه گاز هایی به شمار می رود که هیچ گونه موادی در ساختار خود ندارد و بافتی نرم و لطیف دارد که به خوبی خون و بساب های خونی را جذب می کند و از همه مهمتر با کمک این گاز ساده می توان سطح زخم را ضد عفونی نمود. گاز های ساده از نخ خالص تهیه شده اند و کاملا بهداشتی می باشند و به پوست و زخم هیچ گونه آسیبی وارد نمی کنند از این رو امروزه در مراکز جراحی به خصوص اتاق عمل ها به صورت حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند. اصولا از این نمونه برای پانسمان زخم های سطحی استفاده می کنند تا زخم بتواند سریع تر بهبود پیدا کرده و اثری از آن باقی نماند و دچار عفونت هم نشود.

نداشتن بو و بهداشتی بودن می تواند مهمترین مزیت گاز طبی ساده باشد، این محصول بهداشتی نه تنها در مراکز جراحی مانند بیمارستان ها کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد بلکه در مراکز دندانپزشکی هم کارایی دارد، قدرت جذب بالای این گاز کمک می کند تا دندان پزشک بتواند به راحتی خونابه موجود در دهان بیمار را از بین ببرد و فعالیت دقیق تری بر روی دندان انجام بدهد. گاز طبی ساده بیشتر برای قبل از عمل های جراحی کاربرد دارد و اصولا با کمک آن پوست بدن را استریل و ضد عفونی می کنند.

گاز طبی ساده

گاز طبی استریل چیست؟

گاز طبی استریل یک پانسمان در مصرف است که در مراکز درمانی کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد، این نمونه گاز دارای وازلین می باشد به همین دلیل بیشتر برای پانسمان زخم های عمیق به خصوص زخم های پس از جراحی کاربرد دارد، وجود وازلین در ساختار این گاز کمک می کند تا زخم دچار خشکی نشود و سریع تر بهبود پیدا کند. باید بگوییم که زخم های باز بیشتر در معرض عفونت و میکروب قرار دارند به همین دلیل باید آنها را پانسمان نمود تا راه نفوذ میکروب ها بسته شود، بهترین راه برای پانسمان آنها استفاده از گاز استریل طبی است که مواد ضد عفونی در ساختار خود دارد و با قرار گرفتن بر روی زخم باز بافت بدن را ترمیم می نماید.

این محصول بهداشتی قدرت جذب بالایی دارد و به دلیل چرب بودن خونریزی را کنترل می کند و تمام خون ها را به خوبی جذب می نماید. داشتن بافتی نرم و لطیف و آزاد باعث می شود تا هوا به خوبی بر روی زخم جریان داشته باشد و زخم دچار رطوبت و عفونت نگردد. گاز طبی استریل بیشتر در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد و با کمک آن حتی زخم های سوختگی عمیق را هم شستشو می دهند و پانسمان می کنند به همین دلیل تولید بالایی هم دارد. این گاز برعکس نمونه ساده برای پس از عمل کاربرد دارد و مانع از خونریزی زخم می شود.

گاز طبی استریل

دسته بندی انواع گاز طبی

گاز های طبی براساس انواعی که دارند دسته بندی می شوند که با توجه به دسته بندی می توان به راحتی بهترین نمونه را متناسب با نیاز خود انتخاب کرد، از انواع گاز های طبی در این دسته بندی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لانگ گاز

این مدل گاز به دلیل قدرت جذب بالا برای تمیزکاری داخلی و جراحی های باز کاربرد دارد.

گاز وازلینه

این گاز به دلیل داشتن حجم بالای وازلین برای زخم های خشک و زخم های سوختگی کاربرد دارد.

گاز طبی استریل

این مدل گاز دارای کلاس خطر B می باشد و برای پاکسازی و تمیز کردن پوست در زمان جراحی کاربرد دارد.

گاز طبی استریل

گاز طبی دندانپزشکی

این گاز طبی به دلیل داشتن قابلیت جذب آب و خون بالا برای جراحی و کشیدن دندان ها کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد.

گاز طبی غیر استریل ساده

این مدل گاز برای ضد عفونی کردن پوست قبل از جراحی، زخم و همچنین برای تمیز کردن پوست کاربرد دارد.

گاز طبی غیر استریل نخ دار

برای پانسمان زخم های سطحی و همچنین برای ضد عفونی کردن زخم ها کاربرد دارد.

ویژگی گاز های طبی

گاز های طبی ساده و استریل ویژگی های زیادی دارند که همین ویژگی ها موجب محبوبیت و اهمیت وجود آنها در مراکز درمانی شده است.

از مهمترین ویژگی های نهفته در این گاز های طبی می توان موارد زیر را نام برد:

از نوع تار و پودی هستند در نتیجه قدرت جذب بالایی دارند.

گاز های طبی از پنبه خالص و بهداشتی به دست آمده اند.

در بسته بندی های بهداشتی قرار دارند.

هیچ گونه پرز و نخ اضافه ندارند.

هیچ گونه مواد شیمیایی ندارند.

با اشعه گاما استریل شده اند.

بدون بو هستند.

یکی از لوازم بهداشتی پر مصرف در مراکز درمانی کوچک و بزرگ مانند بیمارستان ها، مطب ها، دندانپزشکی ها و غیره گاز های طبی هستند که با عملکرد عالی و کاربرد های گسترده توانسته اند جایگاه ویژه ای را به دست بیاورند و بیشترین سطح تولید روزانه را از آن خود نمایند.

گاز طبی ساده برای چه جاهایی استفاده میشود

البته ناگفته نماند که ویژگی های نام برده تنها برای یک نمونه گاز طبی نیست و هر کدام از گاز های طبی ساده و استریل ویژگی های خاص خود را دارند که در بیمارستان ها به آنها توجه زیادی می شود.

نظر خود را وارد نمایید.