دستگاه بخور

خرید دستگاه بخور گرم برای هر منزل یا محیط بسته‌ ای، یک ایده خوب و جذاب است. زیرا مرطوب شدن هوای فضاهای داخلی به ویژه در نقاطی که دارای آب و هوای خشک و آلوده هستند به بالا رفتن کیفیت هوا کمک می‌کند.

آشنایی با انواع دستگاه های بخور

اگر از جمله کسانی هستید که سیستم تنفسی بدن شما در مقابل خشکی هوا فورا از خود حساسیت نشان می دهد و سبب بروز مشکل در فرآیند نفس کشیدنتان می شود و یا این که جویای نابودی میکروب های موجود در محیط خانگی و یا محل کار خود هستید، بهتر است خیلی زود به فکر تهیه کردن یک دستگاه بخور گرم و یا سرد برای خود شوید. دستگاه های بخور همان طور که متوجه شده اید دارای دو مدل گرم برای نیمه دوم سال و سرد برای نیمه نخست سال هستند که هر یک از مزایا و معایبی نیز برخوردارند.

خرید دستگاه بخور همواره یک پیشنهاد جدی از سوی پزشکان برای تمام اقشار جامعه خصوصا با توجه به افزایش سطح آلاینده های موجود در هوای فعلی اغلب شهرهای کشورمان است. این نوع از دستگاه ها با تبدیل نمودن آب مایع به بخار و همچنین قدرت فیلترهای خود سبب از بین رفتن باکتری ها، ایجاد رطوبت در محیط و همچنین بهبود شرایط تنفسی برای بیماران حساس در اماکن بسته می شود و به طور کلی نیز در دو نوع بخور گرم و بخور سرد در بازار موجود می باشد.

دستگاه بخور یکی از تجهیزات پیشرفته‌ای است که رطوبت فضای اطراف را تأمین می‌کند. پخش رطوبت مهم‌ ترین عملکرد این دستگاه است. از این طریق خشکی هوا کاسته می‌شود. بسیاری از عوارضی که به آن دچار می‌شویم، مانند خشکی بینی، گلو و پوست به دلیل خشک بودن هوا اتفاق می‌افتد. همچنین علائم سرماخوردگی و آنفولانزا نیز با خشکی هوا در ارتباط است. زمانی که دستگاه بخور را در محیط اطراف خود روشن می‌کنید، این علائم کاهش می‌یابند.

دستگاه بخور گرم: از این نوع دستگاه های رطوبت ساز بیشتر در فصول سرد سال استفاده می کنند و سبب ایجاد گرمای بیشتر در محیط خانگی و یا محل کار می شود. در این مدل از دستگاه ها می توان از انواع خوشبو کننده های محیطی و مواد ضدعفونی کننده استفاده نمود و تقریبا هر نوع مشکل تنفسی را برطرف کرد. البته مصرف برق این نوع از دستگاه ها نیز بسیار بالا بوده و امکان سوختگی در اثر تماس مستقیم با بخار ناشی از آن و یا منبع آبی آن نیز وجود دارد. ناگفته نماند صدای فعالیت این نوع از دستگاه ها نیز به نسبت زیاد است.

دستگاه بخور سرد: رطوبت سازهای نوع سرد بیشتر مناسب استفاده در فصل بهار و تابستان (نیمه نخست سال) هستند. این مدل ها در واقع محصولات پیشرفته تری نسبت به بخورهای گرم بشمار می روند و با رفع معایب آن ها نظیر: مصرف بهینه انرژی، عدم ایجاد خطر برای مصرف کنندگان و همچنین تولید صدای کمتر سبب رفاه حال بیشتر شما خریداران عزیز می شوند. این مدل از محصولات در ۳ گروه: پروانه ای، اولتراسونیک و تبخیری در بازار موجود می باشند.

دستگاه بخور سرد و گرم: این دستگاه دارای هر دو سیستم است، به این معنی که اگر به مدت 4 فصل سال به دنبال دستگاه بخور هستید می توانید هم بخار گرم و هم بخار سرد تولید کنید، این دستگاه دو منظوره بهترین گزینه برای خرید است. البته تجربه نشان می دهد که دستگاه های تک منظوره تخصصی تر و کارآمدتر هستند.

اگر تصمیم به خرید بخور دارید ، بهتر است هدف خود را در تهیه آن مشخص کنید. حتی می توانید با مشورت با پزشک خود و ارائه سابقه آلرژی ، بیماری و حتی شرایط محیطی که در آن قرار دارید بهترین انتخاب را انجام دهید. پزشک شما مطمئناً به شما می گوید که کدام بخور گرم برای شما بهتر است یا بخور سرد.

فاکتورهای مؤثر در خرید بخور

نوع دستگاه

مشخص کنید که برای چه نوع کاربردی می خواهید بخور بخرید، انواع مختلف بخور وجود دارد. بخور گرم، بخور سرد، بخور صورت و … متناسب با نیاز خود بخرید.

اندازه دستگاه

شما باید متناسب با اندازه اتاق نوع دستگاه را مشخص کنید. اندازه دستگاه بخور، مانند بخاری و تهویه مطبوع، باید متناسب با مساحت و فضای مورد نیاز انتخاب شود.

میزان بخار خروجی

در بسیاری از مدل های بخور، میزان بخار خروجی را می توان با یک یا چند اهرم تنظیم کرد. همچنین می توانید حالت توزیع بخار را روی حالت اتوماتیک یا چرخشی تنظیم کنید.

نوع صدا

به میزان صدای توجه کنید، دستگاه های بخور گرم صدای بیشتری نسبت به دستگاه های بخور سرد تولید می کنند. اگر در صدای دستگاه مشکلی دارید، بخور سرد بخرید.

خدمات پس از فروش

به دنبال محصولاتی باشید که دارای گارانتی یا خدمات پس از فروش باشند. این محصولات از کیفیت بالاتری نسبت به محصولاتی که تضمین ندارند، برخوردار هستند. این شرکت هرگز کیفیت محصول را تا زمان اطمینان از آن تضمین نمی کند. بنابراین می توانید به راحتی آن ها را خریداری کنید.

قیمت دستگاه

مهمترین چیز هنگام خرید بخور قیمت آن است، قیمت نقش مهمی در انتخاب شما دارد. ابتدا تعیین کنید که برای خرید این دستگاه چقدر هزینه خواهید کرد. وقتی بودجه تعیین می کنید، بسیاری از محصولات به طور خودکار از انتخاب شما خارج می شوند و روند انتخاب برای شما آسان تر می شود.