تنفسی و بیهوشی

تجهیزات تنفسی و بیهوشی در پزشکی

در پزشكي مدرن، بيهوشي عمومي به عنوان حالتي تعريف مي‌شود كه در آن فرد به علت استفاده از داروهاي بيهوشي، به طور كامل هوشياري خود را از دست مي‌دهد. در طي اين فرآيند داروهاي مختلف و با اثرات متعدد به بيمار داده مي‌شوند كه هدف كلي آنها ايجاد حالت عدم هوشياري، فراموشي و بي‌دردي است. انتخاب روش بهينه و داروي مؤثر براي هر بيمار به عهده متخصص بيهوشي است. بيهوشي عمومي فرآيند پيچيده‌اي است كه مراحل زير را شامل مي‌شود:

 • ارزيابي‌هاي پيش از بيهوشی
 • تجويز داروهاي بيهوشي عمومی
 • معاينه وضعيت قلب و تنفس بيمار
 • بي‌دردی
 • كنترل مجاري ورود هوا
 • كنترل مايعات
 • كنترل درد پس از جراحی
 • ارزيابي‌هاي پيش از بيهوشی

پيش از جراحي، متخصص بيهوشي ملاقاتي با بيمار دارد تا بتواند بهترين و مناسب‌ترين داروها و دوزها را با توجه به شرايط بيمار تعيين كند. اهميت اين مقادير به علت تأثير آنها بر ايمني فرآيند بيهوشي است. اطلاعاتي كه براي اين ارزيابي از بيمار گرفته مي‌شوند عبارتند از: سن، وزن، داروهاي مورد استفاده، وجود سابقه قرار داشتن تحت بيهوشي عمومي. بر اساس شرايط پزشكي فعلي بيمار، ممكن است متخصص بيهوشي اين اطلاعات را يك بار ديگر در روز جراحي مورد ارزيابي قرار داده و تغييراتي اعمال كند. پاسخگويي صحيح و دقيق به اين سؤالات در تعيين داروهاي بيهوشي بسيار مهم است. به عنوان مثال شخصي كه از مواد الكلي يا اعتيادآور استفاده مي‌كند، در صورت پنهان كردن اين مسأله احتمالاً در حين جراحي به هوش بوده و يا دچار افزايش فشار خون خواهد شد. استفاده از برخي داروها نيز ممكن است با داروهاي بيهوشي تداخل داشته و خطراتي را براي بيمار به وجود آورند.
يكي از جنبه‌هاي مهم اين ارزيابي، بررسي و معاينه دقيق مجاري عبور هوا است. اين بررسي شامل معاينه دهان و بافت‌هاي اطراف حنجره است. وضعيت دندان‌ها و ميزان انعطاف‌پذيري گردن بازبيني مي‌شود. در صورتي كه كارگذاري لوله تراشه در گلو مشكل باشد، روش‌هاي جايگزيني مانند لوله‌گذاري در ناي، حلق و ... استفاده مي‌شود.

‏كنترل وضعيت مجاري عبور هوا

همزمان با كاهش هوشياري در اثر بيهوشي عمومي، ميزان عكس‌العمل‌هاي محافظتي در مجاري عبور هوا (نظير سرفه كردن) كاهش مي‌يابد و ممكن است الگوي تنفس در اثر اثرات مواد بيهوشي دچار نقص شود. براي باز نگه داشتن مجراي عبور هوا و حفظ پارامترهاي تنفس عادي، از لوله‌هاي تنفسي استفاده مي‌شود. اين لوله‌ها در زمان بيهوشي به داخل مجراي تنفسي بيمار وارد مي‌شود. براي انجام تنفس‌دهي يك لوله تراشه به داخل گلو هدايت مي‌شود.

در سایت آسان مد سه دسته از ابزارهای بسیار مهم و کاربردی این گروه از تجهیزات پزشکی ارائه شده اند که شامل موارد زیر می باشد:

 1. ماسک اکسیژن: ابزاری برای رساندن گاز اکسیژن تنفسی از مخزن انباره به شش‌ها است. ماسک اکسیژن می‌تواند تنها دماغ و دهان را پوشش دهد یا سراسر چهره را بپوشاند. این ماسک‌ها ممکن استاز پلاستیک، سیلیکون، کائوچو ساخته شده باشند.
 2. لوله خرطومی: لوله خرطومی یک دستگاه پزشکی برای تأمین اکسیژن، حذف کربن دی اکسید و آزاد کردن داروی بیهوشی استنشاقی به بیمار است.
 3. دمیار یا آسان نفس: این ابزار با نام  Spacer شناخته می شود، ابزاری پلاستیکی است که با هدف تسهیل دارو رسانی به بیماران، بویژه بیماران مبتلا به آسم طراحی شده تا دوز داروی رسیده به ریه را افزایش دهد، رسوب دارو در دهان و گلو و خارش، التهاب و عفونت متعاقب آن را کاهش داده و کمک به مصرف بهینه دارو به کاهش هزینه‌های بیمار می کند.