چسب آنژیوکت

چسب آنژیوکت چیست؟

چسب آنژیوکت یک محصول استریل فوق العاده و کاربردی در پزشکی است که برای انواع تزریقات و عملیات مربوط به عروق و رگ ها کاربرد دارد. در مواردی که نیاز به تزریق های مکرر در رگ وجود داشته باشد، استفاده از آنژیوکت موجب می شود که هر بار نیاز به پیدا کردن رگ و تزریق مجدد و درد و احیانا آسیب های وارده به پوست و رگ بیمار نباشد. بلکه این تزریق ها از طریق آنژیوکت که در رگهای محیطی قرار داده می شود به راحتی انجام شده و استفاده از این روش برای انواع عمل های جراحی و یا موارد اورژانسی مناسب تر است. اگر در قرار دادن آنژیوکت دقت لازم به عمل نیاید ممکن است سبب ایجاد عفونت و یا پاره شدن رگ و خونریزی آن، وارد شدن دارو یا سرم یا میکروب به داخل رگ و ... شود. بنابراین با وجود مشکل نبودن این کار، بهتر است دقت لازم برای جلوگیری از هرگونه ناراحتی برای بیمار انجام شود.

یکی از این اقدامات این است که آنژیوکت باید کاملا ثابت نگه داشته شود؛ زیرا هرگونه حرکت بیمار که باعث تکان خوردن آنژیوکت شود، درد و ناراحتی زیادی برای بیمار ایجاد می کند و ممکن است موجب وارد شدن میکروارگانیسم ها به زخم جای تزریق و ایجاد عفونت در این ناحیه شود. چسب آنژیوکت محصولی است که با چسبندگی بالا مانع از حرکت کردن آنژیوکت شده و آن را کاملا فیکس نگه می دارد و به این ترتیب علاوه بر حذف درد در تزریق های بعدی، از ایجاد عفونت و تورم در پوست ناحیه تزریق نیز جلوگیری می شود.

ویژگی های چسب آنژیوکت

از آنجا که چسب آنژیوکت برای تزریق در رگ های محیطی استفاده می شود و پوست در ناحیه تزریق معمولا حساس بوده و نوعی زخم کوچک محسوب می شود، این چسبها به صورت کاملا استریل تولید می شود. بنابراین توجه داشته باشید که باید از باز کردن بسته آن قبل از استفاده خودداری کرد تا از حالت استریل خارج نشود. همچنین این نوع پانسمان از الیاف غیر بافته تولید می شود و به این ترتیب هیچ نوع اثر ناخواسته ای بر پوست و جای تزریق باقی نمی گذارد و موجب ایجاد تحریک پوستی در این ناحیه نمی شود. با وجود قدرت چسبندگی بالای چسب آنژیوکت، هنگام جدا کردن آن از روی پوست هیچ نوع چسب یا ماده اضافی بر پوست جا نمی گذارد و بدون ایجاد کشش اضافی و درد و ... به راحتی جدا می شود.

الیاف غیر بافته این نوع چسب به صورت شبکه ای بوده و اجازه نفوذ هوا و اکسیژن به سطح پوست را می دهد و به این ترتیب از تورم و عفونت در ناحیه تزریق جلوگیری می شود. این چسبها کاملا منعطف بوده و امکان فیکس شدن در هر ناحیه ای از بدن حتی در قسمت های ناصاف آن را دارد و به بیمار نیز اجازه و آزادی حرکت می دهد. این نوع چسب هم به صورت شفاف و هم به صورت غیر شفاف تولید می شود تا امکان بررسی جای تزریق برای پیشگیری از عفونت و تورم و ... باشد. معمولا چسب آنژیوکت در ابعاد 7.5*5 تا 9*30 سانتی متر در بازار عرضه می شوند و بسته به نوع استفاده و نیاز بیمار می توان سایز مناسب را انتخاب کرد.

مزایای چسب آنژیوکت

  • ـ چسبندگی بسیار بالا و قدرت ثابت نگه داشتن آنژیوکت
  • ـ پد جاذب استریل برای جذب خون با ترشحات جای تزریق
  • ـ امکان نفوذ هوا و جلوگیری از تعریق اضافی و تورم پوست
  • ـ ضد آب بودن و دوام بالا
  • ـ به راحتی جدا می شود و درد و کشش اضافی تولید نمی کند
  • ـ استریل و ضد حساسیت

کاربرد چسب آنژیوکت

ثابت نگه داشتن آنژیوکت، سوند و کاتتر