ژل سونوگرافی

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی یکی از دستگاه‌های تصویربرداری براساس امواج فراصوت است که در پزشکی کاربرد دارد. این دستگاه به خاطر این که از امواج صوتی استفاده می‌کند، جزء دستگاه‌های تصویربرداری بی خطر محسوب می‌شود. این امواج طول موجی بالاتری از فرکانس صدای انسان دارد و در محدوده شنوایی انسان نیست، به همین دلیل است که هنگام تصویربرداری هیچ صدایی از دستگاه یا پروب آن نخواهیم شنید. تنها حسی که زمان سونوگرافی، متوجه خواهیم شد، معمولاً ارتعاشاتی روی سطح پوستمان است که خیلی احساس بد یا ناخوشایندی به ما دست نمی‌دهد و بیشتر شبیه مور مور شدن روی سطح پوستمان خواهد بود.

هر ماده‌ای دارای مقاومت صوتی مخصوص به خود است. مقاومت صوتی، در واقع تغییر وضعیت مقاومت مولکول‌های یک ماده بر اثر ارتعاش مکانیکی است. ماده‌ای با مقاومت صوتی بالا، مانند استخوان نسبت به ماده‌ای با مقاومت صوتی پایین مانند هوا یا آب، مقاومت بیشتری در برابر تغییر به واسطه ارتعاش خواهد داشت. بنابراین در انجام سونوگرافی به ماده‌ای نیاز است که دارای مقاومت صوتی مطلوب باشد، تا عکس با کیفیتی توسط دستگاه سونوگرافی ثبت شود. این ماده همان ژل سونوگرافی است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

انواع ژل های پزشکی

1. ژل الکترود

ژل الکترود سالم محصولی شفاف و قابل حل در آب است . بدون هیچ گونه اثر چربی به راحتی بر سطح موضع پخش شده و فاصلا بین پوست و پروپ  دستگاه های الکتروکاردیوگرافی ، الکترو آنسفالوگرافی و… را پر کرده و جریان الکتریکی و التراسونیک را به راحتی عبور می دهد. این ژل هیچ گونه آسیبی به بافت بدن نرسانده و در آزمایشات با وسایل طبی، کوچک ترین آسیبی به وسایل لاستیکی، فلزی، الیاف طبیعی و مصنوعی نمی رساند و به آسانی با حوله یا دستمال مرطوب پاک
می شود . این محصول رسانا و هدایت کننده قوی جریان الکتریکی و اولتراسونیک بوده، فاقد نمک، الکل و اسانس است و ایجاد حساسیت و آلرژی نمی کند.

2. ژل لیزر

ژل لیزر سالم محصولی شفاف و بی رنگ و قابل حل در آب با ویسکوزیته (غلظت) بالا بدون هیچ گونه اثر چربی به راحتی بر سطح موضع پخش شده و به آسانی با حوله یا دستمال مرطوب پاک می شود. این محصول فاقد نمک، الکل و اسانس است و ایجاد حساسیت و آلرژی نمی کند.

3. ژل لوبریکانت

ژل لوبریکانت سالم محصولی شفاف و قابل حل در آب، بدون هیچ گونه اثر چربی جهت نرم و لغزنده کردن موضع بخصوص هنگام معاینه مخاطی در بیماری های زنان، جراحی ها، الکتروتراپی سیستوسکپی، آندسکوپی، سونداژ و دیگر آزمایشات با دستگاه ها و وسایل طبی (الکتروکاردیوگرافی، الکترو آنسفالوگرافی، سونوگرافی، اکوگرافی و...) مورد استفاده قرار می گیرد. این ژل هیچ گونه آسیبی به بافت بدن نرسانده و در آزمایشات با وسایل طبی، کوچک ترین آسیبی به ابزار لاستیکی، فلزی، الیاف طبیعی و مصنوعی نمی رساند و به آسانی با حوله یا دستمال مرطوب پاک می شود. ژل لوبیریکانت رم کننده، لغزاننده و مرطوب کننده مخاط می باشد و جهت برطرف کردن خشکی مخاط بخصوص (مخاط واژن) در خانم ها استفاده می گردد. این محصول فاقد نمک، الکل و اسانس است و ایجاد حساسیت و آلرژی نمی کند.

4. ژل اولتراسونیک

ژل الکترود سالم محصولی شفاف و قابل حل در آب است. بدون هیچ گونه اثر چربی به راحتی بر سطح موضع پخش شده و فاصلا بین پوست و پروپ دستگاه های الکتروکاردیوگرافی ، اکوگرافی و… را پر کرده و جریان الکتریکی و التراسونیک را به راحتی عبور می دهد. این ژل هیچ گونه آسیبی به بافت بدن نرسانده و در آزمایشات با وسایل طبی، کوچکترین آسیبی به وسایل لاستیکی، فلزی، الیاف طبیعی و مصنوعی نمی رساند و به آسانی با حوله یا دستمال مرطوب پاک می شود. این محصول رسانا و هدایت کننده قوی جریان الکتریکی و اولتراسونیک بوده ، فاقد نمک، الکل و اسانس است و ایجاد حساسیت و آلرژی نمی کند. 

ژل سونوگرافی چیست و چگونه عمل می کند؟

قبل از این که سونوگرافر (شخصی حرفه ای که با ابزار تصویربرداری و سونوگرافی کار می کند) فرآیند اسکن سونوگرافی را آغاز نماید، لایه ای نازک از ژلی بی رنگ را روی ناحیه ای که قصد انجام اسکن سونوگرافی دارد، می مالد. ژل سونوگرافی بر پایه آب بوده و در تمام مراحل انجام سونوگرافی به صورت یک روان کننده (لوبریکانت) عمل می نماید تا تصویر بزرگ تری از ناحیه اسکن شده برای دستگاه سونوگرافی ایجاد نماید. در واقع امواج دستگاه سونوگرافی هنگام عبور از هوا کند شده و نمی‌توانند تصاویر دقیق و واضحی را روی دستگاه نشان دهند، بنابراین مقدار اندکی هوا بین دستگاه و پوست می‌تواند مشکل‌ساز شود. این ژل از ترکیب چند ماده گلیکول پروپیلن، گلیسیرین و میزان بالایی آب می‌سازند.

به عنوان مثال در مواقعی که پوست خشک است و مقدار زیادی حفره‌های کوچک هوا در سطح آن وجود دارند، این موضوع بیشتر اهمیت دارد. این ژل یک نوع ماده رسانا بوده که برقرار‌ کننده رابطه بین دستگاه و بدن انسان است و می‌تواند پیوندی محکم بین پوست و دستگاه سونوگرافی ایجاد کند. که در نتیجه به امواج قدرت انتقال مستقیم به بافت زیرین و نقاط موردنظر برای عکس برداری را می‌دهد. ژل ثبت با پرکردن منافذ هوای موجود در پوست امکان ارسال و دریافت امواج صوتی دستگاه سونوگرافی را فراهم کرده و سبب ایجاد تصاویر شفاف و با کیفیتی می‌شود. در نتیجه می‌توان گفت، استفاده از ژل سونوگرافی باعث انتقال مستقیم امواج صوتی به بافت و ایجاد تصویر شفاف روی مانیتور می‌شود.

اثرات جانبی استفاده از ژل سونوگرافی پلی ژل

طبق تحقیقات انجام شده هیچ گونه اثر جانبی یا مضری برای این محصول شناخته نشده است. به همین دلیل از این ژل علاوه بر تشخیص بیماری‌های مختلف از جمله سنگ‌ کلیه، کبد چرب و به کررات در دوران حاملگی در انجام معاینات واژن و تشخیص انواع عفونت‌های واژینالی نیز استفاده می‌شود. همچنین برخی از زوجین نیز به هنگام برقراری رابطه جنسی از انواع ژل‌های سونوگرافی به عنوان ماده روان‌کننده استفاده می‌کنند. اگرچه توصیه بر این است که از انواع ژل‌های دیگر در این موارد استفاده شود ولی به علت نبود هیچ گونه اثر جانبی از این محصولات، استفاده از آن‌ها بلامانع می‌باشد.

شرایط نگهداری ژل سونوگرافی

در محیط خشک، دور از نور مستقیم آفتاب و پائین تر از دمای ۳۵ درجه نگهداری شود.

ویژگی های ژل سونوگرافی

در چهار نوع بسته بندی 260 سی سی و 1و2و5 لیتری
انتقال بالای صدا ورسانای بالای حرارت
دارای غلظت و چسبندگی عالی
پاک شوندگی آسان
دارای ویسکوزیته مناسب
باعث خوردگی و آسیب به پروب نمی گردد
ایجاد کیفیت تصویر برتر
فاقد ماده فرمالدئید
حلال در آب
بدون چربی و  بسیار روان
فاقد نمک و بو
فاقد الکل وگلیکول فُرمالدئید
فاقد رنگ
تست شده توسط متخصصین پوست
ویژگی های مرطوب کنندگی عالی
ضد حساسیت و آلرژی بر روی پوست
عدم تاثیر شیمیائی بر روی تجهیزات تصویربرداری و پزشکی
کمک به انتقال امواج فرا صوت
محفظه قابل بازیافت  
دارای تاییدیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

انواع ژل سونوگرافی

برندهای تولید کننده مختلفی وجود دارند که ژل‌های سونوگرافی را با کیفیت‌های متفاوت تولید و روانه بازار می‌کنند. توجه داشته باشید که کیفیت این ژل‌ها تاثیر زیادی در نتیجه سونوگرافی در بارداری، سونوگرافی سینه، انواع سونوگرافی رحم و… خواهد گذاشت؛ بنابراین برای گرفتن نتایج مطلوب‌تر باید از ژل‌های مرغوب‌تری استفاده شود.

برای معرفی انواع ژل سونوگرافی می‌توان به مواردی چون: انواع ژل سونوگرافی ایرانی، ژل سونوگرافی اسکای، ژل سونوگرافی پریمکس، انواع ژل سونوگرافی با کیفیت بالا و انواع ژل‌های درجه یک اشاره کرد. توجه داشته باشید که این ژل‌های اولتراسونیک دارای تاریخ تولید و انقضا هستند و نباید پس از اتمام تاریخ انقضا مورد استفاده قرار بگیرند. در سایت آسان مد انواع مختلف ژل سونوگرافی با بهترین کیفیت و پایین ترین قیمت موجود است.