اپلیکاتور واژینال

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با وسیله پزشکی پرکاربرد برای درمان بیماری‌های زنان یعنی اپلیکاتور صحبت نماییم. اپلیکاتور وسیله‌ای برای درمان دو بیماری عفونت واژن و عفونت رحم می‌باشد، لذا پیش از آنکه به توضیح این وسیله بپردازیم، توضیحاتی در رابطه با عفونت واژن و عفونت رحم ارائه می‌دهیم.

عفونت واژن چیست؟

واژنیست یا عفونت واژن از جمله بیماری‌های رایج زنان می‌باشد که اغلب در سن باروری و از شروع بلوغ تا یائسگی بروز می‌کند. واژنیست به بیماری زنان اطلاق می‌گردد که اغلب در اثر فعالیت باکتری‌های واژن رخ می‌دهد. عفونت واژن با التهاب، بروز ترشحات، خارش و درد همراه است.

انواع عفونت واژن

شایع‌ترین عفونت‌های واژن در سه دسته واژینوز باکتریال، عفونت قارچی واژن و تریکومونیازیس قرار می‌گیرد. منشا بروز عفونت‌های فوق به ترتیب عبارتند از: تغییرات سطح باکتری‌های درون واژن و افزایش ترشح آنها، قارچ کاندیدا آلبیکانس و نوعی انگل.

عفونت باکتریایی واژن: واژینوز باکتریال در پی عدم تعادل بین تعداد باکتری‌های بی‌هوازی و باکتری لاکتوباسیلوس بروز می‌کند. باکتری لاکتوباسیلوس از جمله باکتری‌های طبیعی واژن است که به دنبال فعالیت سایر باکتری‌های بی‌هوازی واژن تکثیر می‌یابد. چنانچه تعداد باکتری‌های بی هوازی زیاد شود، تعداد باکتری لاکتوباسیلوس نیز افزایش یافته و منجر به بروز عفونت واژینوز باکتریال می‌گردد. ابتلا به این دسته از بیماری‌های عفونی واژن در 40 تا 50 درصد از کل ابتلا به عفونت واژن گزارش شده‌است.

عفونت قارچی واژن: قارچ کاندیدا آلبیکانس دیگر میکروارگانیسم ایجادکننده واژنیست قارچی می‌باشد. مطالعات نشان می‌دهد که 75 درصد از زنان در طول زندگی خود حداقل یکبار به عفونت قارچی مبتلا می‌شوند. محیط اسیدی واژن مانع از رشد و تکثیر این نوع قارچ می‌شود که به صورت طبیعی در محیط واژن قرار دارد، در صورتی که از شدت اسیدی بودن واژن کاهش یابد، این قارچ به سرعت رشد می‌کند و سبب بروز عفونت می‌گردد، علاوه بر واژن، قارچ کاندیدا آلبیکانس در هر محیط مرطوب دیگری از بدن نیز تکثیر می‌یابد و موجب بروز علائمی همچون؛ التهاب، خارش و تورم ناحیه می‌گردد.

عفونت انگلی واژن: انگل تک‌یاخته‌ای به عنوان عامل ایجاد عفونت تریکومونیازیس شناخته شده‌است. این نوع از عفونت واژنی از طریق برقراری رابطه جنسی با آقایان نیز امکان‌پذیر می‌باشد. افراد دچار به تریکومونیازیس از سوزش ادرار، درد شکم و خارش رنج می‌برند.

در صورتی که عفونت‌های واژنی به صورت موثر مورد درمان قرار نگیرد، منجر به بروز مشکلات بیشتر و حتی عفونت رحم می‌گردد.

عفونت رحم چیست؟

آندومتریت یا عفونت رحم یا التهاب پوشش داخلی رحم یکی از بیماری‌های شایع در میان زنان می‌باشد. این بیماری به دنبال بروز عفونت در اثر حضور میکروارگانیسم‌ها در بدن بروز می‌کند. این بیماری ممکن است بدنبال عفونت باکتریایی واژن و یا در اثر عفونت مقاربتی از قبیل: سوزاک و کلامیدیا و یا به عنوان بیماری ثانویه در پی بیماری سل رخ دهد. ضمن آنکه عوامل دیگری مانند زایمان، جراحی لگن، کورتاژ، جراحی رحم، هیستروسکوچی و بیوپسی آندومتر به عنوان پارامترهای ریسک برای ابتلا به بیماری عفونت رحم شناسایی شده‌است.

مبتلایان به عفونت رحم دچار علائمی از قبیل: تب، یبوست، التهاب شکم، ترشحات و خونریزی غیرطبیعی واژن، درد به هنگام مدفوع یا ادرار، درد حین برقراری تماس جنسی و درد در ناحیه تحتانی شکم، لگن و یا ناحیه رکتوم می‌گردند.

افرادی که اعمال پرخطر مانند برقراری رابطه جنسی بدون استفاده از وسایل محافظتی و پیشگیری از بارداری مانند: کاندوم یا آی یو دی دارند و یا افرادی که در سنین پایین‌تر تماس جنسی برقرار می‌کنند و یا دوش واژینال دارند، بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به این بیماری می‌باشند.

همانطور که اشاره شد به منظور درمان عفونت واژن و عفونت رحم میتوان از وسیله‌ای به عنوان اپلیکاتور استفاده نمود. در ادامه اطلاعات بیشتری را در رابطه با اپلیکاتور ارائه می‌دهیم.

اپلیکاتور واژینال چیست؟

اپلیکاتور واژینال وسیله‌ای پزشکی جهت انتقال دارو یا ماده پزشکی در حالت کرم، قرص یا ژل به درون رحم و واژن زنان می‌باشد. برای درمان بیماری‌های عفونی دستگاه تناسلی زنان بویژه عفونت واژن و رحم از قرص و کرم‌های موضعی استفاده می‌گردد. با قرار دادن داروی موردنظر درون محفظه طراحی شده می‌توان آن را وارد واژن کرده و رها کرد.

انواع اپلیکاتور واژینال

اپلیکاتور واژینال در دو نوع مختلف اپلیکاتور قرص یا شیاف واژینال و اپلیکاتور کرم یا ژل واژینال موجود می‌باشند.

  • اپلیکاتور قرص یا شیاف واژینال

    اپلیکاتور شیاف واژینال برای داروهای به شکل جامد یا همان قرص بکار گرفته می‌شود. قرص در درون محیط واژن ذوب شده و به دلیل جذب مستقیم سریعتر تاثیرگذار خواهد بود. قرص واژینال کلوتریمازول، نیستاتین از جمله درمان‌های دارویی برای کنترل واژنیست می‌باشد که با آزاد شدن در محیط واژن و رحم به بهبود وضعیت بیمار کمک می‌نماید. به دلیل آنکه دستگاه تناسلی از حساسیت بالایی برخوردار است، بنابراین انجام مراحل فوق بایستی با رعایت اصول بهداشتی صورت بگیرد، لذا استفاده از اپلیکاتور توصیه می‌گردد.

    اپلیکاتور قرص واژینال به منظور وارد کردن شیاف‌های واژینال به شکل بادام به داخل رحم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • اپلیکاتور کرم یا ژل واژینال

    بدلیل آنکه رحم یا واژن در قسمت‌های عمقی بدن قرار دارد، بنابراین رساندن دارو به صورت موضعی نیازمند ابزار بهداشتی ویژه‌ای است. اپلیکاتور وسیله‌ای است که این هدف را محقق می‌سازد. به منظور درمان عفونت واژنی از کرم واژینال کلوتریمازول کرم، واژینال کلیندامایسین و کرم واژینال تریپل سولفا می‌توان استفاده نمود. اغلب اپلیکاتورهای واژینال از جنس پلاستیک بوده و به صورت یکبار مصرف هستند، اگر چه برخی از اپلیکاتورهای واژینال نیز به صورت چندبار مصرف در دسترس می‌باشند. اپلیکاتور کرم واژینال متناسب با دهانه تیوب ژل یا کرم طراحی شده و می‌توان میزان دقیق مصرف کرم یا ژل را به راحتی تنظیم نمود.

کاربرد اپلیکاتور واژینال

انواع مختلف اپلیکاتور یعنی اپلیکاتور قرص/ شیاف واژینال و اپلیکاتور کرم/ ژل واژینال با هدف نفوذ ماده دارویی به درون رحم و واژن و رهاسازی دارو به صورت کاملا بهداشتی و بدون دخالت دست جهت رعایت بیشتر نکات بهداشتی به کار برده می‌شود.

استفاده از اپلیکاتور واژینال به فرد در تنظیم میزان دقیق دارو متناسب با میزان تجویز شده کمک خواهد کرد. استفاده اپلیکاتور واژینال بایستی با رعایت یکسری نکات و اصول بهداشتی صورت بگیرد، از این رو، در ادامه به توضیح نحوه استفاده از اپلیکاتور واژینال پرداخته‌ایم.

نحوه استفاده اپلیکاتور واژینال

بسیاری از بیماران ممکن است به هنگام استفاده از اپلیکاتور با مشکل مواجه شوند که از میزان تاثیرگذاری دارو می‌کاهد، بنابراین توجه به دستورالعمل استفاده از اپلیکاتور می‌تواند از دردسرهای استفاده از این وسیله کاسته و روند درمان را تسهیل نماید.

توجه نماید که استفاده از دو اپلیکاتور قرص و کرم واژینال با یکدیگر دارای تفاوت‌هایی می‌باشند اما به خاطر داشته باشید که پیش از شروع مراحل استفاده از هر نوع اپلیکاتور باید دست‌ها و محل واژن را با آب و صابون شسته و بوسیله دستمال تمیز نماید.

چنانچه از اپلیکاتور کرم استفاده می‌نماید، درب تیوپ را باز کرده و با فشار تیوپ دارو را وارد اپلیکاتور کرده و این کار را زمانی که میله اپلیکاتور به انتها برسد ادامه دهید. سپس تیوپ را به آرامی از اپلیکاتور جدا نمایید. در صورتی که داروی تجویزی قرص واژینال می‌باشد باید از اپلیکاتور شیاف واژینال استفاده نماید، بدین منظور نیز باید بسته‌بندی قرص را جدا کرده و قرص را در انتهای اپلکیاتور قرار دهید. سایر مراحل بکارگیری اپلیکاتور در هر دو نوع آن مشابه می‌باشد.

سعی کنید به پشت دراز بکشید و زانوان خود را خم نمایید. با قرار گرفتن در پوزیشن مناسب اپلیکاتور را وارد واژن نمایید و پس از اطمینان از قرارگیری صحیح اپلیکاتور با فشار انتها آن دارو را در محل واژن یا رحم تخلیه نماید. سپس اپلیکاتور را خارج کرده و در صورتی که یکبار مصرف می‌باشد آن را دور بیندازید و مجددا دستان خود را با آب و صابون بشویید.

آموزش استفاده اپلیکاتور واژینال به افراد کمک می‌نماید تا درمان موثرتری داشته باشند. توجه نمایید که امکان نشت دارو از واژن وجود دارد بنابراین توصیه می‌شود استفاده از دارو را قبل از خواب انجام دهید و یا در صورتی که در طول روز مورد درمان قرار می‌گیرد با تحرک کمتر از نشت کرم یا شیاف به بیرون تا زمان جذب کامل آن جلوگیری نماید.

چنانچه اپلیکاتور بکارگرفته شده چند بار مصرف می‌باشد، باید پس از اتمام کار قطعات مختلف آن را از یکدیگر جدا کرده و شست و شو نمایید. توجه داشته باشید که در تمامی مراحل استفاده از دارو به رعایت نکات بهداشتی جهت جلوگیری از گسترش عفونت دقت نمایید.

استفاده اپلیکاتور واژینال در قاعدگی و دوران بارداری

یکی از پرسش‌های مهم درباره استفاده از انواع مختلف اپلیکاتور در دوران قاعدگی و یا بارداری می‌باشد. افراد بدنبال آن هستند که بدانند آیا استفاده از این وسیله پزشکی در دوران قاعدگی یا بارداری ممانعت پزشکی دارد یا خیر؟

اگر چه که استفاده از کرم یا قرص واژینال برای پیشگیری و کنترل عفونت در دوران قاعدگی منع نشده است اما بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند جهت رعایت بهداشت دوران پریودی استفاده از کرم یا ژل را به دوران پس از اتمام خونریزی موکول نمایید.

چنانچه فرد بارداری دچار عفونت واژن یا رحم شده‌است و مطابق دستور پزشک استفاده از شیاف یا ژل واژینال ضروری است می‌تواند با استفاده از اپلیکاتور این عمل را انجام دهد، اما باید توجه گردد که اپلیکاتور تا انتهای واژن وارد نشود و نفوذ اپلیکاتور به درون واژن به اندازه یک سوم یا یک بند انگشت کافی می‌باشد.

خرید و قیمت اپلیکاتور واژینال

محصول اپلیکاتور قرص واژینال در کارتن‌های 500 عددی و بسته بندی 6 عددی موجود می‌باشند. این محصول به صورت یکبار مصرف و در بسته‌بندی کاملا بهداشتی عرضه می‌گردد.

محصول اپلیکاتور کرم واژینال آسان مد نیز در بسته بندی 6 عددی به صورت کاملا بهداشتی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. تاریخ انقضا این محصول بیشتر از 6 ماه گزارش شده‌است. دقت داشته باشید که سعی شده قیمت اپلیکاتور رقابتی و مناسب باشد و شما همواره می توانید لیست آخرین قیمت اپلیکاتور واژینال رااستعلام بگیرید.