دستکش نایلونی

دستکش یکبار مصرف نایلونی

برای کاربرد بیشتر دستکش برای مقابله با ویروس و انواع باکتری ها می توان از افزودنی های مختلفی استفاده کرد تا هیچ گونه عوامل خارجی قادر به حفظ مکان روی دستکش نباشند، این افزودنی ها می تواند میزان مقابله دستکش را با عوامل خارجی را به میزان قابل توجه ای افزایش دهند. دستکش نایلونی یکبار مصرف پرمصرف ترین دستکش پزشکی می باشد و در معاینات کاربرد بسیار بالایی دارد. این نوع دستکش ایده‌آل برای جراحی‌های آی وی اف (انتقال اسپرم و تخمک توسط سونوگرافی واژینال) بوده و ضخامت کم دستکش باعث افزایش دقت در معاینات می‌شود. 

به طور کلی، دستکش های یکبار مصرف دارای جنس های مختلفی هستند. دستکش لاتکس، نیتریل، وینیل و دستکش نایلونی انواع مختلف دستکش های یکبار مصرف می باشند که از نظر مواد تشکیل دهنده و کاربرد با یکدیگر فرق دارند. آن چه در این مطلب قصد معرفی آن را داریم، دستکش نایلونی است که به دستکش فریزری هم مشهور است و بر پایه مواد پلی اتیلن ساخته می شود.

دستکش نایلونی یکبار مصرف هیچ گونه مواد حساسیت‌زایی در ساخت آن استفاده نمی‌شود. هدف از استفاده این دستکش ها جلوگیری از انتقال آلودگی دست ها به مواد حساس و بالعکس یعنی جلوگیری از انتقال میکروب ها از مواد آلوده به دست هاست. دستکش نایلونی به طور معمول به صورت جعبه ای، ترس بافان و سلفون بسته بندی می شود. دستکش نایلونی یکبار مصرف به دلیل برخورد با مواد غذایی یا مواد حساس معمولا به صورت شفاف تولید می شود تا مواد رنگی نشت و انتقال پیدا نکند.

دستکش نایلونی استریل شده در لابراتوارها، آزمایشگاه های سلولی و همچنین کلیه معاینات پزشکی و درمانی کاربرد دارد. دستکش استریل فاقد پودر بوده، غیرسمی می باشند، از مقاومت بالایی برخوردار هستند و از آن جایی که ضخامت آن ها بسیار نازک می باشد برای معاینه بسیار مناسب هستند. 

ویژگی های دستکش نایلونی یکبار مصرف

دستکش نایلونی غیراستریل و بدون پودر می باشد و به دلیل نداشتن لاتکس حساسیت ایجاد نمی کند.

دستکش نایلونی بسیار اقتصادی تر از دیگر  دستکش های پزشکی می باشند.

به دلیل لاستیکی بودن دستکش نایلونی بسیار شفاف می باشند و استفاده از این دستکش بسیار آسان است.

قیمت دستکش یکبار مصرف نایلونی بر اساس گرم آن ها محاسبه می شوند و هرچه گرم آن ها بیشتر باشد دستکش مرغوب تر و گران تر می باشد.

کیفیت ساخت دستکش یکبار مصرف نایلونی بالا است.

بالاترین گرماژ در بین دستکش‌های نایلونی وجود دارد.

تهیه شده از مواد اولیه 100% بهداشتی و نو است که باعث می شود درصورت تماس مستقیم با محصولات خوراکی هیچ گونه ماده سمی از بافت دستکش به داخل ماده خوراکی نشت نکند.

از جنس نایلون مقاوم و ضخیم می باشد. ضخامت بالا و کشش بسیار مناسب سبب شده تا مصرف‌ کنندگان نگران پارگی دستکش یکبار مصرفشان نبوده و رعایت نکات بهداشتی و سلامت را در هنگام استفاده از دستکش یکبار مصرف تضمین ‌شده بدانند.

کیفیت مطابق استاندارد ملی ایران

تائیدیه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی استاندارد ملی ایران

شرایط نگهداری: در محیط خشک و دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری شود.

این نوع دستکش کاربردهای مختلفی می تواند داشته باشد، از جمله مراکزی که از دستکش نایلونی استفاده می کنند به موارد زیر می توان اشاره نمود:

مراکز پزشکی و درمانی

آزمایشگاه ها

آرایشی و بهداشتی

آشپزخانه های صنعتی، خانگی و هتل ها

مراکز پرورش گیاه

نکات بهداشتی در خصوص استفاده از دستکش های یکبار مصرف

همان طور که از نام این محصول پیداست، دستکش نایلونی  فقط به منظور یک بار استفاده طراحی شده اند. از استفاده دو یا چند باره دستکش های یکبار مصرف جدا خودداری کنید چرا که در صورت استفاده مجدد کارایی خود را از دست خواهند داد. 

توان حفاظتی دستکش های یکبار مصرف دائمی نبوده و محدود به چند ساعت می باشد. برای مثال طول عمر دستکش لاتکس حدودا 16 ساعت و طول عمر دستکش نیتریل تقریبا 8 ساعت می باشد. لذا از استفاده طولانی مدت این محصول بپرهیزید؛ در غیر این صورت در اثر تجمع عرق و رطوبت زیر دستکش نایلونی محیط مناسبی برای رشد میکروب ها فراهم می شود.

اگرچه آغشته نمودن دستکش یکبار مصرف نایلونی به اتانول موجب تقویت و افزایش کارایی آن خواهد شد اما انجام این عمل بر روی سایر دستکش های یکبار مصرف نتیجه عکس داشته و موجب نفوذ رطوبت و آلودگی به درون آن ها خواهد شد. لذا در صورت تمایل به دوبل کردن توان حفاظتی دستکش های لاتکس، نیتریل و وینیل به جای استفاده از اتانول می توانید دو جفت دستکش را روی هم بپوشید.

پس از خارج کردن دستکش نایلونی آن را فورا به سطل زباله انتقال داده و از رها کردن آن در محیط بپرهیزید. 

معایب پوشیدن طولانی‌مدت دستکش‌های یکبار مصرف نایلونی

زیاد ماندن دستکش نایلونی در دست ها ضررهای زیادی ممکن است در پی داشته باشد. چون هنگامی که دستکش‌ها به مدتی طولانی به دست‌ها می‌مانند، دست‌ها عرق می‌کنند، امکان گردش هوا وجود ندارد و باکتری‌های مختلفی در آن زیر تجمع می‌کنند که فایده پوشیدن دستکش نایلونی را به کلی زیر سوال می‌برند. بنابراین، ضمن این که دستکش را زود به‌ زود عوض می‌کنید باید به این نکته هم دقت داشته باشید که دست‌ها را قبل از فروبردن در دستکش‌ها کاملا تمیز بشویید. پوشیدن دستکش نایلونی روی دست‌های کثیف‌ اصلا فکر خوبی نیست.

خرید دستکش یکبار مصرف نایلونی

قیمت دستکش نایلونی با توجه به قیمت مواد اولیه روز پتروشیمی بر حسب کیلوگرم گذاشته می شود که افزودنی های خاص بهداشتی نیز تاثیر مستقیمی در قیمت گذاری دارد. بسته بندی ها می تواند به صورت جعبه کیسه ای همانند دستمال کاغذی باشد یا پلاستیک های بسته بندی عادی باشد. سایت آسان مد آماده پخش عمده انواع دستکش های نایلونی است و قادر به ارسال آن در سریع ترین زمان ممکن به تمام نقاط ایران می باشد.