تیغ بیستوری (جراحی)

تیغ جراحی (تیغ بیستوری، اسکالپل) چیست؟

لوازم و تجهیزات پزشکی از گذشته تا به امروز نقش مهمی را در علم پزشکی و روند درمانی بیماری، ایفا کرده اند. این تجهیزات دارای طیف گسترده ای می باشند و به دلیل اهمیت بالایی که دارند بهتر است با انواع آن ها و کاربردهایی که دارند، آشنا شوید. همان طور که می دانید، تجهیزات پزشکی دارای انواع مختلفی هستند و به طبع کاربردهایشان نیز متفاوت است. به عنوان مثال، از برخی از آن ها تنها در معاینات و از برخی تنها در جراحی ها استفاده می شود. یکی از این تجهیزات مهم و کاربردی در گروه محصولات جراحی، تیغ جراحی می باشد که در ادامه با این ابزار پزشکی به طور مفصل آشنا خواهید شد.

تیغ جراحی در واقع همان چاقوی جراحی است که از آن در طول عمل جراحی، به منظور برش زدن، استفاده می شود این وسیله را باید براساس نوع جراحی انتخاب نمایید. مثلاً شکم چون بخش های مختلف بدن را در بر گرفته است، طی عمل جراحی باید به نحوی برش ایجاد گردد که به اندام‌های داخلی آسیب وارد نشود، پس باید برای جراحی نواحی حساس، از تیغه های جراحی که قسمت  تیز و برنده آن در نوک یا سر تیغ قرار دارد استفاده نمود، زیرا این ابزار جراحی به گونه ای ساخته شده است که هنگامی که در دست قرار می گیرد برای این که بتواند برش ایجاد نماید، باید نوک آن به طرف داخل بدن باشد، بنابراین با کوچکترین اشتباه از سوی جراح ممکن است بافت های داخلی آسیب ببینند و یا اندام های داخلی دچار پارگی شوند. حتی اگر جراح بسیار زبردست و ماهر باشد نیز باز احتمال وقوع حادثه بسیار زیاد است. پس با توجه به مطالب عنوان شده ایجاد برش در نواحی حساس بدن درصورتی صحیح است که جراح برای گرفتن تیغ در دست مجبور نباشد آن را به صورت عمودی، زاویه دار یا شیب تند در دست بگیرد.

بیستوری (Bistouri) همان تیغ جراحی یا اسکالپل (Scalpel) است که در زبان فرانسه تیغ "بیستوری" نامیده می شود و در علم پزشکی به اسکالپل معروف می باشد. تیغ جراحی یا همان بیستوری بر اساس شماره تقسیم بندی می شود و عموما هر شماره ای در جراحی خاصی مورد استفاده قرار می گیرد.

تیغ بیستوری به دو صورت قابل تعویض یا ثابت ارائه می شود و آلیاژ استفاده شده در ساخت تیغ بیستوری عموما از استیل کربن و برنج است. در هنگام خرید تیغ جراحی می بایست دقت لازم توسط تیم پزشکی در انتخاب نوع بیستوری و دسته بیستوری، بر حسب کاربرد آن یعنی نوع جراحی، مورد توجه قرار گیرد. تیغ بیستوری مورد استفاده در جراحی حتما بایستی دارای استاندارد مورد نیاز و استریل شده باشد. لازم به ذکر است عموما تیغ های جراحی به همراه دسته نیستند و دسته تیغ جراحی بصورت جداگانه تهیه می شود. تیغ بیستوری یا همان اسکالپل در برش های جراحی و هم در بخیه زدن کاربرد دارد. از تیغ بیستوری شماره 23 در کالبد شکافی استفاده می شود. تیغ بیستوری در حجامت نیز مورد استفاده قرار می گیرد. عموما تیغ های جراحی در بسته های 100 عددی ارائه می شوند و داخل هر بسته تیغ ها داراری جلد می باشند. لازم به ذکر است که دسته تیغ جراحی بایستی منطبق با نوع جراحی انتخاب شود.

انواع تیغ بیستوری

این نکته قابل توجه است که هر تیغ و دسته آن، دارای شماره ای مختص به خود می باشند. به عنوان مثال تیغه هایی در اندازه های 4 ، 9 ، 10 ، 11 ، 12 ، 14 و 15 با دسته هایی به شماره های 3 و7 مطابقت دارند. همچنین تیغه های 20 ، 21 ، 22 ، 23 و 24 با دسته هایی به شماره 4 و 6 مطابقت دارند.

دسته تیغ ها نیز مانند خود تیغه، دارای شماره های مختلفی از یک تا هفت می باشد. دسته شماره 3 از رایج ترین و پرکاربرد ترین دسته های تیغ جراحی می باشد. همچنین از دسته شماره 7 که بسیار نازک و بلند می باشد، در جراحی های عمیقی نظیر جراحی مجرای صفرایی استفاده می شود.

همان طور که ذکر شد از هر تیغ بنا بر نوع استفاده و برش استفاده می شود. به عنوان مثال از تیغ شماره  10 برای ایجاد برش در بافت های نرم و برش های بزرگ استفاده می شود و در مقابل از تیغ شماره 11 برای ایجاد شکافی کوچک و عمدتا برای ایجاد شکاف در حجامت استفاده می شود.

تیغ شماره 22 نمونه ای بزرگ از تیغ شماره 10 می باشد که از آن برای ایجاد شکاف در پوست های ضخیم استفاده می کنند. همچنین این تیغ دارای لبه برش منحنی شکل است. تیغ شماره 12، تیغی هلالی شکل می باشد که لبه داخلی آن تیز است از این تیغ در جراحی های پاروتید، سیتوپلاستی و همچنین برای خارج نمودن سنگ کلیه استفاده می شود.

تیغ بیستوری شماره 15، تیغی باریک که دارای یک لبه برنده و گرد است که از آن جهت ایجاد برش های کوچک و دقیق در جراحی های اطفال، جراحی نواحی حساس مانند داخل سینه یا قلب، جراحی های پلاستیکی و ترمیمی استفاده می شود.

ویژگی تیغ های جراحی بیستوری

تیز بودن و برندگی مناسب

این تیغ جراحی از جنس باکیفیت و از متریال ضد زنگ ساخته شده است

دارای کیفیت درجه یک است، از این رو جهت مصارف پزشکی کاربردی گسترده دارد و با قیمت مناسب به فروش می رسد

تیغ‌های بیستوری شماره ۶،۹،۱۰،۱۱،۱۲،۱۴ و۱۵ با دسته بیستوری شماره ۳ و ۹ منطبق می‌باشند.

تیغ‌های بیستوری شماره ۲۰، ۲۱، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ با دسته بیستوری شماره ۴ و ۶ منطبق می‌باشند.

تیغ شماره ۱۱ برای ایجاد شکاف کوچک بکار می‌رود و درحجامت کاربرد دارد و روی دسته بیستوری شماره 7 قرار می گیرد.

تیغه‌ها و دسته‌ها، سایزهای گوناگونی دارند با توجه به عمق ناحیه عمل، جراح چاقوی مناسب را درخواست می‌کند.

بسیار برنده بوده و برای جراحی بدن، کالبدشکافی و بعضی مواقع در صنایع دستی کاربرد دارد.

اسکالپل‌ها ممکن است یک بار مصرف یا با کاربرد همیشگی باشند.

تیغه برخی از آن‌ها را می‌توان تعویض کرد ولی برخی دیگر قابلیت تعویض ندارند ولی می‌توان آن ها را تیز کرد.

تیغه و دسته بیستوری (اسکالپل‌ها) به اشکال مختلف وجود دارند. اکثراً از جنس استیل کربن و برنجی می‌باشند.

موارد کاربرد تیغ بیستوری

برش پوست

ایجاد یک برش بر روی یک شریان

کالبد شکافی

بخیه زدن

حجامت 

صنایع دستی مانند : حکاکی روی چوب

و...

روش جا انداختن و در آوردن تیغ جراحی یا اسکالپل جراحی

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت، نحوه قرار دادن تیغه روی دسته و خارج نمودن آن می باشد. زیرا برخی از تیغه ها را می توان تعویض نمود اما برای تعویض نمودن آن باید به چند نکته توجه کرد و از ابزاری مخصوص استفاده کنید که این ابزار مخصوص سوزن گیر است.

جا انداختن و در آوردن تیغ حتماً بایستی با سوزن ‌گیر انجام پذیرد. انتهای تیغ جراحی دارای شیار مایل بوده و گردن دسته جراحی نیز یک شیار یا لبه مایل دارد و بایستی جهت تیغ در موقع جا گذاری طوری باشد که دسته و تیغ با هم موازی و منطبق شوند. قسمت بالا و کند تیغ جراحی بوسیله پنس گرفته می‌شود و سپس داخل شیار دسته تیغ جراحی قرار می‌گیرد. برای در آوردن تیغ جراحی از دسته آن می بایست انتهای آن را با سوزن گیر گرفته و درحالی که دهانه تیغ رو به پایین قرار دارد (تا به شخصی که احتمالاً روبروی شما ایستاده آسیبی نرسد)، آن را به جلو رانده تا تیغ جراحی خارج گردد. 

خرید تیغ بیستوری با پایین ترین قیمت 

تیغ بیستوری در اندازه های مختلفی ساخته می شود. با توجه به نوع کاربردی که تیغ بیستوری در پزشکی دارا می باشد، خرید این تیغ کاری نیمه تخصصی بوده و نیاز به رعایت معیارهایی دارد. جنس بدنه، جنس دسته، کیفیت تولید، تیز بودن تیغ ها، نحوه استفاده و مواردی از این قبیل از جمله نکات مهمی است که در خرید تیغ بیستوری باید به آن ها دقت شود. با توجه به اندازه های مختلف تیغ بیستوری در بازار و کاربرد این اندازه ها در پزشکی توصیه می کنیم حتما پزشکان و جراحان زحمت کش اقدام به خرید ست کامل این مجموعه نموده و آن ها را در دسترس خود داشته باشند.

قیمت تیغ بیستوری براساس نوع کیفیت و مواد اولیه به کار رفته در ساخت آن می تواند متفاوت باشد. با این حال خرید عمده این محصول نیز از جمله روش هایی است که می توان برای مقرون به صرفه تر کردن این خرید استفاده کرد. برای خرید عمده تیغ بیستوری نیز می توانید از طریق فروشگاه تجهیزات پزشکی آسان مد کمک بگیرید. بیمارستان های دارای بخش جراحی می توانند این محصول را با کیفیت بالا از میان برندهای درجه یک تولید کننده آن، از طریق فروشگاه آسان مد، برای استفاده جراحان خود تهیه کنند. کاربردهای بالای این تیغ ها در جراحی باعث شده تا خرید ست کامل آن لازمه جراحی های حساس شود.