باندهای پزشکی

باند پزشکی چیست؟

امروزه با توجه به پیشرفت هایی که در علم و تکنولوژی رخ داده انواع مختلفی از باندهای پزشکی به دنیا معرفی شده که آشنایی با آن‌ها و البته کاربردها و نحوه استفاده‌شان کمک می‌کند تا انتخاب های درست تر و آگاهانه تری را در حین خرید انجام دهیم. به نوعی شاهد این مسئله هستیم که باندهای زخم بندی در طیف وسیعی از انواع مختلف، از نوار پارچه  تا باندهای تخصصیِ طراحی شدهِ برای یک عضو خاص  یا قسمتی از بدن تولید می گردد، اگرچه باند زخم بندی اغلب در بعضی جراحات به عنوان یک محافظ و در مواردی به صورت یک روکش  به کار می رود و هیچ گاه شاهد این مسئله نبوده‌ایم که از آن به طور مستقیم بر روی زخم بکار گرفته شود.

انواع باندهای پزشکی

در این بخش به معرفی انواع مختلف باندهای پزشکی می پردازیم.

1. باند سوختگی

مطمئنا افراد زیادی را دیده‌اید که دچار حوادث آتش سوزی شده و احتراق بخشی از بدن آن‌ها را دچار سوختگی کرده است. این دسته از حوادث اغلب به نگه داری شدید و بادقت تری نیاز دارند و به طور معمول یک یا چند لایه از پوست بدن را به دلیل حرارت بالا از بین می برند. درست اینجاست که اقدامات لازم و نگهداری‌های صحیح کمک می‌کند تا بهبود زودتر از همیشه رخ دهد. باندهای سوختگی از جمله وسایلی هستند که در این راستا به شما کمک می‌کنند. این قبیل از باندها بدون هیچ گونه فشاری به پانسمان و عضوی که دچار سوختگی شده، حرکت را برای افراد ساده می‌کنند. دقت داشته باشید این باند باید به طور مرتب عوض شود تا زخم کمی هوا بخورد. این کار در روند بهبود تاثیر بسیار زیادی دارد.

این دسته از باندها به دلیل خاصیت ارتجاعی اغلب برای باند پیچی‌ها و محافظت از پانسمان در نقاط مختلف بدن مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع این ارتجاعی بودن این فرصت را به افراد می‌دهد تا به خوبی آن را شکل داده و با تغییر حالت در هر نقطه از بدن استفاده شود و افراد بدون هیچگونه فشاری و بطور آزادانه به انجام کارهایشان بپردازند. رنگ باند سوختگی قهوه‌ای در نظر گرفته شده تا ترشحات حاصل از زخم نمایان نشود. جنس آن به طور 100‌درصدی از پنبه خالص است.

2. باند پانسمان یا باند کنار بافت

اگر با حوادث ناگواری همچون تصادف، خراش و… مواجه شده‌اید و جراحاتی در سطح پوست شما رخ داده که خونریزی‌های خارجی را به همراه داشته است، این امکان وجود دارد که هر لحظه عفونت به سراغ شما آید و با انتقال به تمام نقاط بدن، عوارض بسیار بدی را گریبانگیر شما نماید. باند کنار بافت یکی از انواع باندهای معرفی شده‌ است که به راحتی می‌تواند تمامی سطوح زخم‌ها را پوشش داده و از ورود میکروب به سطح آسیب دیده جلوگیری به عمل آورد. جنس این باندها از نخ و پلی‌استر است و عاری از هرگونه بو و مواد شیمیایی می‌باشد.

همچنین در حین طراحی این باند محققان در تلاش بوده‌اند تا از انتقال هرگونه آلودگی فیزیکی خصوصا پرز به سطح زخم جلوگیری به عمل آورند. این باندها اغلب با ماشین آلات مدرن بافندگی و با کیفیتی منحصر به فرد تولید می شوند و از قابلیت هایی همچون استریل، شستشو، مقاومت بالا در برابر چربی، روغن، پماد و… برخوردار هستند. این باندها تبادل گازهایی مانند اکسیژن، دی اکسید کربن و بخار آب را فراهم ساخته که با این کار به تسریع فرآیند ترمیم زخم کمک می کنند و باعث حرارت مناسب می شوند. باند کنار بافته از تبخیر ترشحات جلوگیری کرده و زخم را از سرد شدن محافظت می کند و باعث تثبیت دما در درجه حرارت 37 سانتی گراد که بهترین حرارت برای تقسیم سلولی است، می شود.

3. باند کشی

مطمئنا برای شما هم پیش آمده که در برهه ای از زمان مچ پای‌تان پیچ خورده است. در واقع پیچ خوردگی را می‌توان یکی از رایج‌ترین ناهنجاری‌هایی دانست که عمدتا برای مچ پا رخ می‌دهد. این ناهنجاری که با درد همراه است اغلب هیچ گونه درمان خاصی ندارد اما اگر توجهی به آن نشود می‌تواند آسیب‌ها و دردهای بیشتری را برای شما به همراه داشته باشد. یکی از آسان‌ترین و ساده‌ترین راه‌هایی که می‌توانید برای درمان پیچ‌خوردگی در پیش گیرید، استفاده از باندهای کشی است. این دسته از باندها که جزء پرطرفدارترین و پرکاربردترین باندهای پزشکی بوده، به راحتی و بدون هیچگونه دردی فشاری یکنواخت بر روی قسمت آسیب دیده و متورم شده به وجود می‌آورند که این کار در نهایت با کنترل و کاهش تورم همراه است. باندهای کشی این توانایی را دارند تا از پیشرفت التهابات و افزایش درد جلوگیری کنند.

نکات بسیار زیادی در رابطه با باندهای کشی وجود دارد که از جمله می‌توان به عدم وجود مواد مصنوعی در ترکیبات آن، انتقال راحت هوا و رطوبت به پوست زیرین باند و عدم اختلال در گردش خون اشاره کرد. این باندها امروزه در عرض‌های 5، 10، 15 و 20 سانتی‌متری در بازار موجود است و شما با توجه به نیازتان میتوانید به سراغ خرید آن‌ها بروید.

4. باند زیر گچ یا باند ویبریل

باند زیر گچ که به باند ویبریل نیز معروف است، یکی از پرکاربردترین انواع باندهای پانسمان در پزشکی است. از این باند به عنوان باند زیر گچ گرفتگی استفاده می شود. باند ویبریل در انواع مختلف از نظر اندازه و سبک تولید و برندهای مختلف در بازار موجود است. به جهت میزان ماندگاری این باند روی پوست در زیر گچ ها، کیفیت تولید آن اهمیت بسیار زیادی دارد. به جهت استفاده زیاد آن در ارتوپدی و شکسته بندی، باند ویبریل از انواع باندهایی است که همیشه برای مراکز درمانی مرتبط باید در دسترس باشد.

خرید باند پزشکی

به منظور خرید بهترین نوع باندهای پزشکی، باید از شرکت هایی محصول را تهیه کنید که در شرایط کاملا بهداشتی این محصول را تولید می‌ کنند، زیرا از آن جایی که قرار است پانسمان پزشکی روی زخم قرار بگیرد، اگر درصورت کاملاً بهداشتی تولید نشود بدون شک عفونت هایی را به وجود خواهد آورد. با وجود استفاده های زیادی که از انواع باند ها و گازهای پزشکی می شود امروزه مشاهده شده که شرکت های زیادی تولید این موارد را برعهده دارند.

با افتخار اعلام می داریم سایت آسان مد در زمینه تهیه انواع باندهای پزشکی فعال بوده و شما عزیزان در هر کجای کشور که باشید می توانید به راحتی تمام نیازهای خود در زمینه تجهیزات پزشکی از ما تهیه نمایید. دقت کنید که همیشه برای تهیه مواد یک بار مصرفی پزشکی - به دلیل این که ممکن است به صورت مستقیم روی سلامتی افراد تاثیر گذار باشد - از شرکت های معتبر و دارای مجوز اقدام به تهیه انواع باندهای پزشکی و دیگر ملزومات  نمایید. با افتخار اعلام می داریم فروشگاه آسان مد این اطمینان را به شما خواهد داد تا بهترین های بازار را با قیمت تمام شده مناسب تهیه نمایید.