آبسلانگ

آبسلانگ ابزاری ساده است که هنگام معاینه حلق بیماران به کار می‌رود تا بالا آمدن زبان مانع معاینه نباشد. معمولا طول این محصول حدود ده سانتی متر و عرض آن دو سانتی متر است. سطح آبسلانگ مسطح بوده و دو سر آن تقریبا گرد است. از آن جایی که این وسیله ساده با مخاط سطحی دهان و مجرای گوارشی ارتباط مستقیم پیدا می‌کند باید مراقبت‌های ویژه‌ای صورت گیرد تا به تمیزی این وسیله لطمه‌ای وارد نشود. هنگام کار با آن حتما از دستکش یک‌بار مصرف استفاده شود و پس از کار با آن از محیط دور شود و دیگر مورد استفاده قرار نگیرد.

انواع آبسلانگ

1. آبسلانگ چوبی: این نوع آبسلانگ به نظر یک ابزار معاینه پزشکی معمولی است، اما برای پزشکان این امکان را ایجاد کرده است که بیماران از طریق دهان معاینه شوند تا هر گونه بیماری در حال توسعه یا قابل ملاحظه‌ای کشف شود که به نوبه خود می‌تواند مانع گسترش عفونت و پیشرفت بیماری را شود. این محصولات برای مخلوط کردن مواد و کرم‌ها، پخش کردن مواد و روغن‌ها هم قابل استفاده هستند. از جمله کابردهای دیگر این محصول می‌توان به تست برای گرفتگی عضلات، برای اعمال بی حسی در گلو، اشاره کرد.

2. آبسلانگ نوری: جدیدترین نوع این محصولات پزشکی ، دپرسور نوری زبان یا آبسلانگ نوری است. این وسیله به صورت مخصوص برای معاینه دهان و دندان طراحی شده و با انداختن نور روی محل مورد نظر به راحتی این امکان را برای پزشک ایجاد می‌کند که حلق، گلو و دندان‌ها را به خوبی معاینه کند. دپرسورهای نوری چندبار مصرف هستند اما بعد از هربار استفاده باید به صورت ویژه استریل و ضدعفونی شده تا مانع از انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر یا ایجاد عفونت شوند.

3. آبسلانگ کودکان: آبسلانگ مخصوص کودکان و نوزادان اندازه‌ای کوچک‌تر از آبسلانگ های معمولی داشته و معمولا دارای طعم و مزه دوست داشتنی یا طراحی‌های زیبا و کارتونی هستند.

4. آبسلانگ استریل: از این آبسلانگ ها برای معاینه نقاط حساس بدن که نیاز به استریل داشته و احتمال پخش عفونت یا بیماری زیاد است، استفاده می‌شود. آبسلانگ‌ های استریل در بسته بندی مجزا و به صورت تکی وجود داشته و فاقد لاتکس هستند.

5. آبسلانگ فلزی: دپرسورها یا آبسلانگ های فلزی باید مطابق با شیوه تولید استاندارد “GMP” ساخته شوند. این آبسلانگ‌ ها چند بار مصرف بوده و بعد از هربار استفاده باید تمیز و استریل شوند. آبسلانگ های فلزی بیشتر در دندان پزشکی و جراحی کاربرد دارند.

6. آبسلانگ پلاستیکی: این نوع از آبسلانگ ها نیز بسیار محبوب هستند. عدم وجود شیارها برخلاف نمونه چوبی، سطح صاف آبسلانگ و قیمت مناسب آن از جمله دلایل محبوبیت این کالای پزشکی است.

تهیه آبسلانگ

آبسلانگ ها سالیان زیادی است که به عنوان وسیله‌ای برای معاینه دهان و حلق بیمار و حتی شکسته بندی‌های کوچک مانند انگشت دست یا پا استفاده می‌شوند. اولین نمونه‌های آبسلانگ یا دپرسور چوبی زبان، از چوب درخت بالسا ، کاج یا چوب درخت سکویا ساخته شده‌اند. بعد از آن برای اولین بار در تاریخ پزشکی از آبسلانگ فلزی در جنگ داخلی آمریکا برای معاینه سربازان استفاده شد.

امروزه شرکت های مختلفی، بسیاری از تجهیزات پزشکی را با رعایت نمودن استانداردها و به صورت استریل تولید و به بازار عرضه می نمایند . از این رو می توان آبسلانگ هایی که تولید داخل کشور هستند و در بالاترین کیفیت و سطح تولید می شوند را به راحتی در بازار پیدا نمود. علاوه بر آبسلانگ های ایرانی که به وفور در بازار یافت می شوند، آبسلانگ های وارداتی از کشور چین نیز در بازار وجود دارد. شایان ذکر است که در هنگام خرید آبسلانگ باید به بسته بندی آن و استریل بودن آن توجه فرمایید تا از بروز بیماری و عفونت جلوگیری نمایید.