سرسوزن (نیدل تزریق)

سر سوزن چیست و چه کاربردی دارد؟

سرسوزن (نیدل تزریق) بخش فلزی روی سرنگ است که تیز بوده و به راحتی داخل بافت بدن نفوذ می‌کند. میان سرسوزن خالی می باشد که دارو (اغلب آمپول یا سرم و ویال) از طریق آن به بدن تزریق می‌شود. سوزن در اندازه‌های مختلف وجود دارد وشامل یک ساقه و یک دهانه‌ است که دهانه به سرنگ وصل می‌شود. نوک سوزن بطور مورب بریده شده که فرورفتن آن را آسان می کند.

هرچه شماره سوزن بیشتر شود از قطر سوزن کم می شود. مثلاً سوزن شماره ۲۳ نازکتر از سوزن شماره ۲۰ است. در حال حاضر امکان تولید سرسوزن تا گیج ۳۴ نیز وجود دارد. امروزه به دلیل توجه به خطر بیماری‌هایی که از طریق سرنگ آلوده منتقل می شوند - مانند ایدز و هپاتیت - در امحاء سرسوزن پس از انجام تزریق دقت بیشتری می شود و از جعبه ایمنی یا کاتر استفاده می گردد. در حال حاضر نوع خارجی سر سوزن ها در گیج های ۲۱، ۲۲، ۲۳ و ۱۶، ۱۸، ۲۵، ۲۷، ۳۰ موجود می باشد.

مصرف انواع سرسوزن برای تزریقات عمومی و تزریقات انسانی با اندازه های مختلفی مشخص می شود و می توان گفت که برای عمق متفاوتی از بافت موردنظر که قرار است تزریق در آن جا صورت گیرد طول متفاوتی از سرسوزن مورد نیاز می باشد. بر این اساس انواع مختلفی از سر سوزن ها برای انجام تزریقات طراحی شده اند که در شکل زیر می توانید این نمونه ها را مشاهده نمایید. واحد گِیج (Gauge) عددی است که میزان ضخامت سرسوزن را با آن مشخص می کند. این واحد ارتباط مستقیمی با میلی متر ندارد و تبدیل واحد آن به میلی متر، بر اساس شکل زیر انجام می گیرد. توجه داشته باشید که هرچقدر عدد گیج بالاتر باشد، ضخامت سرسوزن کمتر می شود.

 

سر سوزن چیست و چه کاربردی دارد؟

 

کاربرد انواع‌ سرسوزن ها

سر سوزن هایی که دارای گیج شماره 19 الی 27 هستند مخصوص تزریق های زیر جلدی می باشند. در تزریق زیرجلدی (زیرپوستی) سوزن با زاویه 45 درجه وارد بدن شده و به بافت زیر پوست می‌رسد. از این نوع سر سوزن جهت تزریق موادی از جمله انسولین و مورفین که نیازمند جذب آرام با حجم کم هستند استفاده می شود. سر سوزن هایی که گیج 26 الی 28 داشته، جهت تزریق مواد به داخل پوست بیرونی استفاده می شود. همچنین از سر سوزن هایی که دارای گیج 26 الی 30 هستند جهت تزریق‌های عضلانی استفاده می شوند، چون در این نوع تزریق سوزن به مقدار بیشتری در بدن فرو می‌رود، لذا توصیه می‌شود به طول سر سوزن نیز حتما توجه شود.

نکات مهم هنگام خرید سرسوزن

مهم‌ترین نکته ‌ای که باید هنگام خرید سرسوزن به آن توجه کرد انتخاب گیج مناسب می‌باشد. چرا که بایستی سرسوزن را متناسب با فعالیتی که انجام می‌دهید انتخاب نمایید. بنابراین سرسوزن‌ها را بر اساس گیج آن‌ها تقسیم بندی می کنند. نکته دیگری که در خرید سر سوزن باید مورد توجه قرار گیرد پیچی بودن هاب آن است. در سرنگ‌های لوئرلاک که سرسوزن برای کاهش خطرات، به صورت پیچی به سرنگ متصل می‌شود، هاب دارای جای پیچ می‌باشد. اما در سرنگ‌های لوئراسلیپ هاب سرسوزن ساده بوده و سرنگ به صورت فشاری داخل آن می‏رود.

می توان به جرات گفت فروشگاه اینترنتی آسان مد برای خرید انواع سر سوزن های موجود در بازار یکی از بهترین مراجع در دسترس می باشد. در این فروشگاه می توانید با اطمینان از کمترین قیمت و بالاترین کیفیت محصول موردنظر خود را در کمترین زمان سفارش داده و دریافت نمایید.