محلول ساولن

معرفی محلول ساولن (بهسیمید سی) 

محلول غلیظ ستریمید و کلرهکزیدین یا ساولن در ضدعفونی سریع ابزارها و وسایل پزشکی و جراحی و همچنین شستشوی دست جراح و تمیز کردن زخم‌ها کاربرد دارد. همچنین محلول یک درصد آن برای ضدعفونی زخم‌ها و شستن پوست دست و بدن بسیار مناسب است. این ماده باکتری کش قوی است، ولی بر ویروس‌ها اثری ندارد. از تماس ساولن با چشم و گوش باید جلوگیری کرد. ورود آن در گوش باعث کر شدن می‌شود. ساولن باید به دور از نور و در ظرف‌های کدر نگهداری شود. درب ظروف محتوی ساولن نباید چوب پنبه‌ای و پلاستیکی باشد. زیرا این مواد، ساولن را خراب می‌کنند. خاصیت ضد میکروبی این محلول در مجاورت با صابون ها، مواد آنیونی و مواد آلی کاهش می یابد. ساولن توسط صابون شسته و بی‌اثر می‌شود.

محلول ساولن (Savlon) در دو حجم ۴ لیتری و ۲۵۰ سی سی، مایعی زرد و نارنجی شفاف با بوی کاج مانند و ضدعفونی کننده همه کاره است. فرمول منحصر به فرد ساولن با ترکیب کلرهگزیدین گلوکونات که میکروب های 99.99٪ را از بین می برد. مایع ضدعفونی کننده ساولن برای کمک های اولیه و استفاده شخصی برای پاکسازی و جلوگیری از بریدگی و چرخه عفونت، گزش حشرات و نیش و سوختگی و جوش های جزئی استفاده می شود. مایع ضد عفونی کننده ساولن همچنین ممکن است در استحمام یا مامایی برای پاکسازی پوست استفاده شود.

ترکیبات محلول ساولن

هر 100 میلی لیتر حاوی 15 گرم ستریمید و 1/5 گرم کلرهگزیدین گلوکونات

مقدار و روش مصرف محلول ساولن

این محلول به صورت غلیظ بوده و باید قبل از مصرف رقیق گردد.

شرایط نگهداری محلول ساولن

دور از دسترس کودکان، در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد و دور از نور نگهداری شود.

از یخ زدگی محافظت گردد.

شرایط نگهداری محلول ساولن

باید دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

در دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود.

دور از نور مستقیم خورشید و در ظروف کدر بسته بندی شود.

محلول ساولن ازیخ زدگی محافظت گردد.

خاصیت ضد میکروبی ساولن در مجاورت با صابون ها، مواد آنیونی و آلی کاهش می یابد.

از تماس ساولن با چشم و گوش باید جلوگیری کرد.

ویژگی های محلول ساولن

برای تمیز کردن، ضد عفونی عمومی و کمک های اولیه

پیشگیری، پاکسازی و ضدعفونی کننده پوست

شستشوی برش، زخم های جزئی، سایش و نیش حشرات

فرموله شده با از بین برندگی ۹۹.۹٪ از میکروب ها بر روی پوست

موجود در ظرف ۲۵۰ سی سی و گالن ۴ لیتری

عوارض جانبی احتمالی استفاده از محلول ساولن

برخی موارد در مصرف محلول ساولن ممکن است واکنش های پوستی از نوع عوارض دارویی ایجاد شود. از محلول ساولن نباید به طور مکرر روی پوست استفاده شود و نباید با پانسمان مرطوب در تماس باشد زیرا ممکن است حساسیت ایجاد کند. در موارد نادر ممکن است تحریک پوست ایجاد و در صورت ادامه علائم یا بروز هرگونه اثر ناخواسته به پزشک مراجعه شود. از تماس با چشم و گوش خودداری کنید. در صورت تماس حداقل ۱۰ دقیقه با چشم های باز با آب تمیز بشویید. از تزریق مستقیم به گوش میانی و چشم جلوگیری شود. از محلول ساولن در شستشوی لباس استفاده نشود زیرا ممکن است باعث ایجاد لکه های قهوه ای در پارچه شود، بهتر است از مواد سفید کننده شستشو استفاده شود. ساولن با عوامل آنیونی سازگار نیست و فعالیت آن در حضور مواد آلی و صابون کاهش می یابد.

علائم مصرف بیش از حد ساولن و درمان آن

در عوارض کم در صورت بلعیدن محلول دهان خود را بشویید، مقدار زیادی شیر یا آب بنوشید. در عوارض شدید محلول ساولن، بلع تصادفی می تواند باعث حالت تهوع و استفراغ، تنگی نفس و سیانوز به دلیل فلج عضلات تنفسی شود و احتمالاً منجر به خفگی شود. افسردگی، سیستم عصبی مرکزی همراه با تشنج، فشار خون و کما ممکن است رخ دهد. این عوارض با آسپیراسیون و شستشو معده بر طرف می شود و بیمار مورد درمان علامتی و حمایتی قرار خواهد گرفت.