دستگاه تست قند خون

دستگاه تست قند خون چیست ؟

دستگاه تست قند (یا گلوکومتر) یک دستگاه پزشکی است که برای اندازه‌گیری سطح قند خون استفاده می‌شود. این دستگاه قادر است سطح قند خون را به طور سریع و دقیق اندازه‌گیری کند و به افرادی که دیابت دارند، کمک می‌کند تا سطح قند خون خود را کنترل کنند.دستگاه تست قند معمولاً شامل یک محفظه کوچک برای قرار دادن نمونه خون، یک تست نمونه، و یک صفحه نمایش است. برخی از دستگاه‌ها نیاز به استفاده از سوزن برای گرفتن نمونه خون دارند، در حالی که دستگاه‌های دیگر از نمونه خون کوچکی نیاز دارند و می‌توانند با استفاده از نمونه خون از انگشت دست، بازو یا سایر ناحیه‌های بدن کار کنند. پس از افزودن نمونه خون به دستگاه، آنالیز قند خون آغاز می‌شود و نتیجه بلافاصله روی صفحه نمایش نشان داده می‌شود. نتیجه به صورت مقدار قند خون در واحدهای میلی‌گرم بر دسی لیتر (mg/dL) یا میلیمول بر لیتر (mmol/L) نمایش داده می‌شود، به ترتیب استفاده از سیستم‌های اندازه‌گیری مختلف در کشورها. استفاده از دستگاه تست قند به افرادی که دچار دیابت هستند، کمک می‌کند تا سطح قند خون خود را کنترل کنند و به طور مداوم واکنش برنامه درمانی خود را تنظیم کنند. همچنین، این دستگاه به تیم درمانی، اطلاعات مفیدی درباره کنترل دیابت فراهم می‌کند و در تشخیص و مدیریت عوارض دیابت نیز مؤثر است. معمولاً افرادی که دیابت دارند، دستگاه تست قند را در خانه خود دارند تا بتوانند به روزی چند بار سطح قند خون خود را اندازه‌گیری کنند.

انواع تست قند خون

در بازار، مختلف انواع دستگاه‌های تست قند خون وجود دارد. در زیر، برخی از انواع رایج دستگاه‌های تست قند خون را برای شما معرفی می‌کنیم:

دستگاه‌های تست قند خون خانگی (Home Glucose Meters)

این دستگاه‌ها برای استفاده در منزل طراحی شده‌اند. غالباً شامل یک محفظه برای قرار دادن نمونه خون، تست نمونه و صفحه نمایش می‌شوند. آنها معمولاً نیاز به استفاده از سوزن برای گرفتن نمونه خون دارند. این دستگاه‌ها با بررسی نمونه خون با استفاده از تکنولوژی الکتروشیمیایی یا فوتومتری، سطح قند خون را اندازه‌گیری می‌کنند.

سیستم‌های نقطه‌ای (Point-of-Care Systems)

این سیستم‌ها معمولاً در بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی و مراکز مراقبت از سلامت استفاده می‌شوند. آنها شامل یک دستگاه تست قند خون، تست نمونه، و ممکن است به همراه تکنولوژی متنوعی برای تجزیه و تحلیل نمونه خون باشند. این سیستم‌ها معمولاً در اندازه‌گیری نمونه‌های خونی بیشتری و در تجزیه و تحلیل دقیق‌تر اطلاعات قند خون مؤثرتر هستند.

سیستم‌های تست قند خون بی‌سیم (Wireless Glucose Monitoring Systems)

این سیستم‌ها به شما امکان می‌دهند اطلاعات قند خون را به‌صورت بی‌سیم به دستگاه‌های دیگری مانند تلفن همراه یا کامپیوتر انتقال دهید. آنها می‌توانند از طریق فناوری‌های مانند بلوتوث یا NFC ارتباط برقرار کنند.

سیستم‌های تست قند خون روی پوست (Continuous Glucose Monitoring Systems - CGM)

این سیستم‌ها شامل یک سنسور کوچک است که روی پوست قرار می‌گیرد و به صورت مداوم سطح قند خون را اندازه‌گیری می‌کند. سنسور اطلاعات را به یک دستگاه خواننده ارسال می‌کند که می‌تواند یک دستگاه جداگانه باشد یا به صورت یکپارچه در دستگاه مانیتور قند خون قرار داشته باشد. CGM امکان مانیتورینگ مداوم قند خون را فراهم می‌کند و اطلاعات تغییرات قند خون را به صورت نموداری نشان می‌دهد.

مهمترین ویژگی‌های دستگاه قند خون چیست؟

مهمترین ویژگی‌های دستگاه تست قند خون عبارتند از:

دقت: دقت دستگاه در اندازه‌گیری سطح قند خون بسیار مهم است. دستگاه با دقت بالا باید نتایج دقیق و قابل اعتمادی را ارائه دهد. دستگاه‌های تست قند خون با استانداردهای دقت بالا مانند ISO 15197 تطبیق داده شده‌اند.

سرعت نتیجه‌گیری: برخی از دستگاه‌ها نتایج را به صورت سریع نشان می‌دهند و برخی دیگر نیاز به زمان بیشتری دارند. بسته به نیاز شخص و وضعیت آن، سرعت نتیجه‌گیری ممکن است مهم باشد.

حجم نمونه خون مورد نیاز: برخی از دستگاه‌ها برای انجام تست، نیاز به حجم کمتری نمونه خون دارند. این می‌تواند برای افرادی که محدودیت در مقدار نمونه خون دارند، مهم باشد.

سهولت استفاده: دستگاه باید ساده و آسان در استفاده باشد تا همه افراد بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. امکاناتی مانند بزرگنمایی صفحه نمایش، دکمه‌های بزرگ، نمایش مراحل کار و راهنمایی‌های صوتی می‌تواند برای افراد با دسترسی محدود یا کم تجربه مفید باشد.

حافظه ذخیره نتایج: برخی از دستگاه‌ها قابلیت ذخیره نتایج را دارند تا بتوانند تاریخچه سطح قند خون را ذخیره کنند و به تیم درمانی اطلاعات دقیق‌تری درباره کنترل دیابت ارائه دهند.

قابلیت اتصال به سیستم‌های خارجی: برخی از دستگاه‌ها دارای قابلیت اتصال به تلفن همراه، کامپیوتر یا سیستم‌های مدیریت دیابت هستند. این امکان به کاربران اجازه می‌دهد تا نتایج را ذخیره کرده و به صورت الکترونیکی مدیریت کنند.

هزینه تست و مصرفی‌ها: مصرفی‌ها مانند تست نوارها و سوزن‌ها می‌توانند هزینه‌های قابل توجهی را در بلند مدت به دنبال داشته باشند. در نظر داشته باشید که هزینه تست و مصرفی‌ها در طولانی مدت برای شما قابل تحمل باشد.

اهمیت هر یک از این ویژگی‌ها بستگی به نیازها و الزامات شخصی دارد. برای انتخاب دستگاه قند خون مناسب، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و نیازها و محدودیت‌های خود را به وی بیان کنید.

بهترین دستگاه تست قند خون در ایران کدام است؟

همانطور که گفتیم، دستگاه قند خون می‌بایست مطابق با نیازهای کاربر انتخاب شود. بنابراین بهترین دستگاه قند خون، آن دستگاهی است که تمام انتظارات کاربر را برطرف نماید. در ادامه لیست پر فروش‌ترین دستگاه‌های قند خون جمع آوری شده است:

  • دستگاه تست قند خون گالا مدل 4277TD
  • دستگاه تست قندخون آوان مدل 01AGM
  • دستگاه تست قند خون آگاماتریکس مدل 2 AgaMatrix Jazz Wireless
  • دستگاه تست قند خون اکیو چک مدل اینستنت
  • دستگاه تست قند خون گلوکو داکتر مدل Super Sensor
  • دستگاه تست قند خون اینفوپیا مدل Easy Gluco Pro
  • دستگاه تست قند خون زیکلاس مد مدل 4267TD-
  • دستگاه تست قند خون آرکری مدل Glucocard 01 Mini
  • دستگاه تست قند خون کلور چک مدل TD-4230
  • دستگاه تست قند خون ماژور 2 پلاس