سرجی فیکس

برای جلوگیری از خونریزی های ایجاد شده به واسطه هرگونه آسیب، ضربه و مواردی از این قبیل گاهی نیاز به استفاده از باند ها و پانسمان است. پانسمان ساختاری است که به راحتی ترشحات را به خود جذب می کند و از ایجاد عفونت در محیط مربوطه جلوگیری می کند. اما وجود یک پانسمان به تنهایی برای مراقبت از زخم کافی نیست. در این حالت از ساختارهای دیگری نیز استفاده می شود. این ساختارها روی پانسمان قرار می گیرند و از آن محافظت می کنند. در ادامه با این گروه از محصولات پزشکی بیش تر آشنا خواهیم شد.

سرجی فیکس چیست؟

یکی از معتبرترین شرکت های تولید کننده انواع باندها و گازهای طبی، شرکت پادینه سبز است. از جمله محصولات این شرکت به باند، گاز استریل و سرجی فیکس سر می توان اشاره کرد. سرجی فیکس ها در واقع گروهی از محصولات هستند که به جهت ثابت نگه داشتن پانسمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. Surgifix یا Bandafix  نرم، انعطاف پذیر و مشبک است و از الیاف پلی استر، پلی آمید و الیاف لاتکس تولید می شود.

کیفیت مطابق با استاندارد:

 • CE

 • ISO8536-5

 • ISO9001

 • ISO10002

این محصول در سه نوع سرجی فیکس مادران، اطفال و سر و در اندازه‌ها و سایزهای مختلف وجود دارد. البته انعطاف‌ پذیری بالای محصول سبب شده تا در تمامی نقاط بدن مورد استفاده قرار گیرد. سرجی فیکس مادران به صورت یک شورتکس طبی بوده که به صورت لباس زیر به راحتی پوشیده شده و برای فیکس کردن بعد از عمل جراحی یا زایمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین بانوان می‌توانند از این محصول به هنگام عادت ماهیانه خود (پریود) به عنوان یک نگهدارنده مطمئن از این محصول استفاده کنند. سرجی فیکس با کوچک‌ ترین فشار کش آمده پس از شستشو قابلیت استفاده را دارد.

اهمیت و فواید استفاده از باند سرجی فیکس چیست؟

یک پانسمان اگرچه با چسب به محل مربوطه محکم شده است، اما در اثر تحرک زیاد یا دستکاری آن، احتمال جدا شدن پانسمان وجود دارد. این مسئله که خصوصا در کودکان بسیار رایج است، خطرات زیادی از جمله خونریزی مجدد محل پانسمان شده را به دنبال دارد. بنابراین فیکس کردن یک پانسمان می تواند از بروز همچین شرایطی خودداری کند.

سرجی فیکس ها از هیچ گونه مواد حساسیت زایی تشکیل نشده اند. بنابراین استفاده از آن ها آلرژی و مشکلات بافتی یا پوستی برای فرد ایجاد نمی کند. از طرفی این ساختار ها به شکل پارچه های توری هستند. به این صورت هوا به راحتی از لا به لای این منافذ عبور می کند و تبادل اکسیژن در محل مربوطه هم چنان برقرار می ماند.

علاوه بر موارد فوق، ساختار نرم و پنبه ای سرجی فیکس ها مانع ایجاد فشار زیاد بر روی محل پانسمان می شود و از تعریق نیز جلوگیری می کند. این خصوصیت سرجی فیکس ها برای جلوگیری از ایجاد عفونت ها و تجمع میکروب ها به واسطه رطوبت و تعریق، بسیار موثر هستند. موارد بیان شده در بالا از جمله فواید استفاده از این ساختارها می باشد و دلیل محبوبیت آن ها در میان مصرف کنندگان است.

مکان های کاربرد سرجی فیکس

 1. بیمارستان ها
 2. فدراسیون های ورزشی
 3. جعبه های کمک های اولیه

ویژگی های سرجی فیکس

 1. نگهداشتن ثابت پانسمان
 2. بدون ایجاد حساسیت یا آلرژی پوستی
 3. به دلیل توری  شکل بودن، باعث رسیدن سریع تر اکسیژن به زخم می شود
 4. راحتی در استفاده
 5. صرفه جویی در هزینه های درمانی
 6. قابلیت نگهداری در جعبه های اولیه