چسب کمر

چسب کمر چیست و چه کاربردی دارد؟

چسب کمر نوعی مسکن درد است که برای درد های موضعی کمر که از نوع مزمن نیست و نیازی به نسخه پزشک و داروهای خاص ندارند، استفاده می شود. این نوع چسب ورقه ای باید بر روی پوست قسمتی از بدن که دردناک است چسبانده شود. پوست ناحیه درد باید کاملا تمیز و خشک باشد تا چسب به خوبی بر آن چسبیده و داروی آن اثر کند. در استفاده از چسب کمر نیازی به ماساژ دادن ناحیه درد و یا صرف زمان برای حل شدن دارو نیست. این نوع چسب جلدی است و داروی آن بی واسطه و به طور مستقیم از طریق پوست جذب شده و به ناحیه درد زیر پوست رسیده و آن را تسکین می دهد.

آیا خرید چسب کمر نیازی به نسخه دارد؟

اصولا چسب های مسکن درد یا برای دردهای مزمن و یا برای دردهای غیر مزمن و روزمره استفاده می شوند. دردهای مزمن نیاز به داروهای مسکن خاص مثل مخدرها دارند و حتما باید توسط پزشک تجویز شوند. برای دردهای عادی و غیر مزمن نیازی به تجویز پزشک و ارائه نسخه نیست و می توانید چسب کمر را برای کمر دردهای عادی و روزمره از داروخانه و یا فروشگاه های لوازم پزشکی تهیه کنید. برخی از چسب های کمر از نوع گیاهی هستند و موادی مثل وینترگرین، کافور، فلفل قرمز، منتول و ... در ساخت آنها به کار رفته است. برخی از انواع چسب کمر نیز مواد بی حسی مثل لیدوکایین دارند تا در بی حس شدن ناحیه درد و کم شدن احساس درد موثر باشند.

چسب کمر چه ویژگی‌هایی دارد؟

چسب کمر دارای چسبندگی بالایی است تا به میزان موثری روی پوست ناحیه درد باقی بماند. این چسب ها دردهای مختلفی از جمله درد مفصل، سیاتیک، درد عضلانی و رماتیسم را تسکین داده و در کاهش آن بسیار موثر عمل می کنند. از آنجا که انواع چسب های تسکین دهنده درد بر روی پوست قرار می گیرند، از نوع ضد حساسیت تولید شده و برای همه انواع پوست قابل استفاده هستند.

نکات مهم در مورد استفاده از چسب کمر

استفاده از هر نوع دارویی، بسته به ویژگی ها و شرایط و واکنشهای بدن ممکن است عوارضی در پی داشته باشد. به عنوان مثال اگر به آسپرین حساسیت دارید، پیش از استفاده از چسبهای کمر متیل سالیسیلات حتما با پزشک خود مشورت کنید تا از واکنش هایی مشابه پیشگیری کنید. همچنین اگر پوست شما به چسب و ... حساسیت نشان می دهد، ممکن است در اثر تماس با مواد چسبناک و فعال چسب کمر واکنش هایی به آن داشته باشید. در هر صورت از استفاده بیش از حد و یا باقی گذاشتن آن بر روی پوست بیش از زمان مورد نیاز، خودداری کنید.

نحوه استفاده از چسب کمر

پس از تمیز کردن پوست ناحیه درد، آن را کاملا خشک کنید. محافظ پشت چسب کمر را برداشته و آن را روی ناحیه درد قرار دهید. برای بهتر چسبیدن آن به پوست، کمی با دست چسب را ماساژ دهید. معمولا باقی ماندن چسب کمر به مدت 48 ساعت بر روی ناحیه درد، به طور قابل توجهی درد را تسکین می دهد.

چسب کمر چه مزایایی دارد؟

علاوه بر اینکه چسب های کمر را می توانید بدون نسخه تهیه کنید، استفاده از آن مزایای دیگری نیز دارد. این محصول یک مسکن جلدی است بنابراین نیاز به انتظار برای جذب از طریق دستگاه گوارش ندارد و نیز ناراحتی و درد معده را که در استفاده از داروهای مسکن خوراکی گاها ایجاد می شود، در پی نخواهد داشت. این محصول بسیار سریع اثر کرده و درد را تسکین می دهد. مدت زمان اثر چسب های کمر بیشتر از داروهای مسکن خوراکی است و استفاده از آن آسان است.