پد الکلی

پد الکلی یکی از تجهیزات پزشکی مورد استفاده در درمانگاه ها و بیمارستان ها است، که به منظور پاک سازی زخم ها، ضد عفونی کردن محل های تزریق و ... مورد استفاده قرار می گیرد. از انواع کاربرد های غیر پزشکی، پد های الکلی می توان به تمیز کردن و ضد عفونی کردن سطوح نیز اشاره داشت.

کاربردهای مختلف پد الکلی در خدمات پزشکی

کمک کننده به بیمارانی که حالت تهوع دارند: بسیاری از بیماران پس از انجام عمل های جراحی دچار حالت تهواع های ناشی از تزریق ماده بیهوشی و یا بی حسی می شوند. استفراغ در این بیماران بسیار درد اور و خطرناک است. زیرا ممکن است موجب پارگی بخیه و خونریزی های شدید شود. پرستاران برای جلوگیری از استفراغ و از بین بردن حالت تهوع بیمار، پد الکلی را زیر بینی بیمار قرار    می دهند. این کار موجب از بین رفتن احساس تهوع در بیماران می شود.

پاک کردن لکه های خونی: در هنگام تزریق و یا خون گرفتن از بیماران، مقداری از خون در محل تزریق سرنگ باقی می ماند. پرستاران برای جلوگیری از ایجاد آلودگی و عفونت در محل خون گرفتن از پد الکلی استفاده می کنند.

خراش ناشی از نیش حشرات: یکی دیگر از کاربرد پد های الکلی استفاده از آن ها برای جلوگیری از خارش های ناشی از نیش حشرات است. استفاده از پد الکلی موجب التیام بخشیدن و آرام شدن محل گزش توسط حشرات می شود.

استریل کردن دماسنج ها: برای ضد عفونی کردن و پاک کردن دما سنج های دیجیتالی از پد الکلی استفاده می شود.

استفاده در تزریقات: یکی از مهم ترین کاربرد های پد الکلی در پزشکی استفاده از آن در تزریقات است. پرستاران و پزشکان برای جلوگیری از نفوذ آلودگی و عفونت در بدن بیمار قبل و بعد از انجام تزریق از پد های الکلی برای ضد عفونی کردن محل تزریق استفاده می کنند.

انواع پد الکلی

یکی از تجهیزات پر کاربرد در پزشکی پد الکلی است. این پد ها با توجه به کاربرد آن ها در سایز های مختلف تولید می شوند. اما بیشترین پد الکلی که در درمانگاه ها و بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد، پد های الکلی یکبار مصرف هستند. این پد الکلی از جنس نخ های اشباع شده با الکل های ایزوپرویل 70 درصد است.

برای جلوگیری از خشک شدن الکل موجود و همچنین استریل ماندن پد الکلی آن ها را در کاغذ های  آلومینیومی بسته بندی می کنند. به دلیل استفاده بسیار زیاد از پد الکلی در حوزه های مختلف، مخصوصا در پزشکی شرکت های بسیاری در تولید پد الکلی فعالیت دارند.

نکات هشدار دهنده در استفاده از پد الکلی

ـ برای تمیز کردن پوست های حساس از انواع پد های الکلی استفاده نکنید. زیرا ممکن است به دلیل وجود الکل دچار سوزش، خارش، التهاب و قرمزی پوست شوید.

ـ برای افرادی که تب دارند. نباید از پد های الکلی استفاده شود.

ـ از تماس پد های حاوی الکل با چشم ها و یا داخل بینی ها به طور جدی خودداری کنید.

ـ در زمانی که پوست دارای زخم های عمیق است. از پد الکلی برای تمیز کردن پوست استفاده نکنید.

ـ در محل هایی از پوست که دارای زخم ناشی از گاز حیوانات است از پد های الکلی استفاده نکنید.

ـ از قرار دادن این پد ها در مجاورت با مواد اشتعال زا خودداری کنید. زیرا این پد ها قابل اشتعال هستند.

نکات حائز اهمیت در خرید پد الکلی

در هنگام خرید پد های الکلی از استریل بودن آن ها اطمینان کامل پیدا کنید. برای اینکار باید سری ساخت و تاریخ انقضای آن را کنترل کنید. بهترین نوع پد های الکلی پد های یکبار مصرف در بسته بندی آلومینیومی می باشد. بهتر است از انواع آن تهیه و استفاده کنید.