چسب حصیری

چسب حصیری چیست؟

چسب حصیری معمولا برای پانسمان و مراقبت های بعد از عمل از زخم ها استفاده می شود. بنابراین این نوع چسب با ویژگی های خاصی تولید می شود. چسب های حصیری از مواد پلی اورتان و پلی استر مصنوعی که بدون پرز و ضد حساسیت هستند تولید می شوند. این نوع چسب لایه ای نازک و منعطف درست مثل پارچه است که با وجود بدون پرز بودن آن، دارای منافذ کوچک زیادی است. این منافذ باز برای امکان عبور هوا و رطوبت و بخار از لایه چسب ساخته شده اند و به این ترتیب موجب می شود که بر روی پوست، حساسیت ایجاد نشده و جای زخم باقی نماند و پوست ناحیه زخم همیشه خشک و تمیز باشد. علاوه بر این، چسب حصیری به صورت ارتجاعی و منعطف ساخته می شود تا بیمار آزادانه و به راحتی بتواند حرکت کند و عملکرد او محدود نشود.

چسب حصیری چه ویژگی هایی دارد؟

از آنجا که در بسیاری از موارد بعد از عمل جراحی نیاز به تصویربرداری از عضو عمل شده است، این چسبها که به عنوان نگهدارنده پانسمان استفاده می شود، مانعی برای عبور اشعه دستگاه های تصویربرداری و رادیولوژی ایجاد نمی کند و به راحتی پزشک می تواند موقعیت عضو عمل شده را تشخیص دهد.

نوع پوشش چسب حصیری ساخته شده از الیاف غیر بافته (Non-woven) است و این امر سبب می شود که پوست حساس قسمت زخم یا عمل شده ی بدن، تحریک نشده و اثری بر آن باقی نماند. همچنین در قسمتهایی از پوست بدن که سطح صاف نداشته و ناهموار است می توان به راحتی از این چسب منعطف و نرم استفاده کرد. بعد از استفاده نیز به آسانی می توان بدون ایجاد چسبندگی بیش از حد و درد و کشش پوست، چسب حصیری را از روی آن برداشت و پس از برداشتن چسب نیز هیچ مواد اضافی و چسبنده ای بر روی پوست باقی نمی ماند.

طراحی ویژه چسب حصیری

یکی از نکات بارز چسبهای حصیری طراحی ویژه آنها است. به دلیل کاربرد چسبهای حصیری در پانسمان و ... و برای اینکه امکان استفاده به میزان مورد نیاز بیمار و متناسب با شرایط زخم فراهم باشد، آن را به صورت رولی نیز تولید کرده اند و به این ترتیب به راحتی می توان به مقدار مورد استفاده آن را برش داد. برای استفاده آسان و کاربردی چسب حصیری، معمولا محافظ آن را به شکل خط کشی شده می سازند تا به راحتی قطعات چسب با ابعاد استاندارد جداسازی شده و استفاده شود.

موارد کاربرد چسب حصیری چیست؟

این نوع چسب موارد استفاده بسیاری دارد. به عنوان مثال از چسبهای حصیری برای ثابت نگه داشتن انواع پانسمان به خصوص پانسمان های بعد از عمل جراحی استفاده می شود. همچنین برای ثابت نگه داشتن کاتترها و لوله های پزشکی، درن ها و ... نیز از چسب حصیری استفاده می شود. برای انواع زخم های بستر و زخم بیماران دیابتی و عروقی که پانسمان از نوع بدون چسب است ، به دلیل انعطاف چسب حصیری و خاصیت چسبندگی بالای آن از این نوع چسب استفاده می شود.

مزایای چسب حصیری

  • - دارای منافذ باز و امکان عبور هوا و بخار و رطوبت
  • - کاربرد الیاف غیر بافته و در نتیجه انعطاف بالا و آزادی عملکرد بیمار و تحریک نشدن پوست
  • - استفاده از الیاف و مواد بدون پرز و در نتیجه استاندارد بودن برای پانسمان زخم
  • - کاربرد مواد ضد حساسیت و ایده آل برای پوست حساس ناحیه زخم
  • - چسبندگی بالا و آسان بودن کاربرد و جداسازی
  • - طراحی در ابعاد مختلف، طراحی به صورت رولی و طراحی به صورت خط کشی شده
  • - امکان عبور اشعه دستگاه های تصویربردای و رادیولوژی