ماسک اکسیژن

ضرورت اکسیژن رسانی به بدن

همه می دانیم که گاز اکسیژن در واقع گاز حیات است و زندگی بدون آن برای هیچ کس امکان پذیر نمی باشد. اگر مدتی تنفس نکنیم و اکسیژن وارد بدن نشود زندگی ما ناممکن خواهد بود. به عبارت دیگر، بدون اکسیژن نمی توانیم زنده بمانیم. کوهنوردان و غواصان نیز به دلیل شرایط خاص محیطی باید از کپسول اکسیژن استفاده نمایند. این کپسول به وسیله یک ماسک اکسیژن که روی صورتشان قرار می گیرد به آن ها اکسیژن رسانی می کند.

افرادی که به مشکلات تنفسی حاد دچار هستند نیز در معرض کمبود گاز اکسیژن قرار دارند. این افراد نمی توانند خوب نفس بکشند. در نتیجه غلظت بسیار کمی از گاز اکسیژن را دریافت می کنند. ممکن است پزشک تجویز کند تا این افراد از کپسول اکسیژن استفاده نمایند. یعنی یک ماسک اکسیژن را روی دهان و بینی خود قرار دهند. این ماسک به دستگاه ذخیره ساز اکسیژن متصل است. بدیهی است که غلظت اکسیژن و سرعت انتقال آن نیز با توجه به شرایط بیمار باید توسط پزشک تجویز گردد. شاید جالب باشد بدانید که غلظت بالای اکسیژن نیز برای بدن مضر است. اکسیژن زیاد انسان را دچار مسمومیت می کند. برخی از علائم مسمومیت با اکسیژن تهوع، سرگیجه و بیهوشی است که در نهایت به تشنج و مرگ انسان منجر خواهد شد. به همین دلیل بدون توصیه پزشک نباید مقدار اکسیژن دریافتی را تغییر داد.

انواع ماسک های ذخیره کننده اکسیژن و کاربری آن ها

الف- کانوالی بینی (سوند بینی): از این نوع ماسک اکسیژن به صورت وسیعی برای اکسیژن رسانی بیماران دچار هیپوکسی که به غلظت های کم تا متوسط اکسیژن نیاز دارند استفاده می گردد. میزان جریان اکسیژن تجویز شده بوسیله کانوالی بینی 6-1 لیتر در دقیقه می باشد. اگر میزان اکسیژن تجویز شده به بیش از 6 لیتر در دقیقه افزایش یابد موجب تحریک مخاط و بلع هوا می شود.

ب- ماسک ساده: این نوع ماسک اکسیژن برای دادن غلظت های کم تا متوسط اکسیژن برای بیمارانی که با دهان تنفس می کنند مؤثرتر از کانوالی بینی است. جریان اکسیژن نباید کمتر از 5 لیتر در دقیقه باشد زیرا باعث استنشاق هوای بازدمی که دارای مقادیر باالی CO2 است می گردد.

ج- ماسک ذخیره کننده اکسیژن: این ماسک ها دارای کیسه ذخیره کننده با دریچه یک طرفه هستند که اجازه ورود هوای بازدمی به داخل کیسه ذخیره ساز را نمی دهند و با تجهیز اکسیژن به میزان min/Lit 11-6 ،Fio2 حدود 01-01 %را تأمین می کنند.

ماسک اکسیژن چیست و چه کاربردی دارد؟

ماسک اکسیژن به منظور انتقال گاز اکسیژن تنفسی از یک مخزن ذخیره سازی به ریه ها تعبیه شده است تا اکسیژن کافی به بافت های بدن برسد. ماسک اکسیژن بینی و دهان را پوشش می دهد و با یک بند پلاستیکی از کنار گوش، به پشت سر متصل می شود، سبک و شفاف می باشد که شفاف بودن اجازه می دهد چهره بیمار به منظور ارزیابی توسط پزشک قابل مشاهده باشد.

ماسک اکسیژن در واقع گاز اکسیژن قابل تنفس را از یک مخزن یا انباره به درون شش می فرستد. از این وسیله برای اکسیژن رسانی به افرادی که دچار کمبود اکسیژن هستند استفاده می شود. این افراد ممکن است به بیماری های قلبی و یا ریوی دچار باشند. همچنین ممکن است با گاز مسموم شده باشند. از این وسیله می توان برای اکسیژن رسانی از چگالی کم تا متوسط استفاده نمود. البته در حین استفاده از ماسک اکسیژن باید توجه داشت تا جریان انتقال اکسیژن کمتر از 5 لیتر بر دقیقه نباشد.  این امر به این دلیل می باشد که هوای بازدم امکان بازگشت نداشته باشد.

ویژگی های ماسک اکسیژن مناسب

ماسک اکسیژن ابزاری برای ترافرست گاز اکسیژن تنفسی از مخزن انباره به شش‌ها است.

ماسک اکسیژن در دو مدل بزرگسال و اطفال قابل تهیه است.

این نوع ماسک برای تمامی دستگاه های اکسیژن ساز قابل استفاده است.

ماسک اکسیژن می‌تواند تنها دماغ و دهان را پوشش دهد یا سراسر چهره را بپوشاند.

این ماسک‌ها ممکن استاز پلاستیک، سیلیکون، کائوچو ساخته شده باشند.

مزایای ماسک اکسیژن

عدم خشک نمودن مخاط

تحویل اکسیژن با بالاترین غلظت ممکن

در بیماران ترومایی و مسمومیت با مونوکسید کربن استفاده می شود

معایب ماسک اکسیژن

وجود تنفس خود به خودی بیمار

عدم استفاده در طولانی مدت

ایجاد محدودیت برای بیمار

احتمال مسمومیت با اکسیژن

عدم احساس راحتی بیمار

موجب اختالل در خوردن و آشامیدن

محکم کردن ماسک بر روی صورت

موجب تحریک پوست

خرید ماسک اکسیژن

در فروشگاه تجهیزات پزشکی آسان مد، امکان خرید ماسک اکسیژن با بهترین کیفیت و در انواع مختلف وجود دارد. وجود برندهای مختلف از این ماسک، انتخاب را برای مشتریان محترم راحت کرده است. خرید ماسک اکسیژن بیشتر برای بیمارستان ها انجام می شود، زیرا بیمارستان ها با افراد زیادی روبه رو هستند که انواع مختلفی از مشکلات تنفسی را دارند. به همین دلیل تعدادی از این ماسک مهم همیشه باید در انبار آن ها موجود باشد. خرید ماسک اکسیژن برای مراکز اورژانس و امداد رسانی فوری نیز انجام می شود. مراکز اورژانس با افراد مختلفی مواجه می شوند که ممکن است حتی به صورت لحظه ای دچار مشکل تنفسی شوند. می دانیم که حتی اگر مدتی کوتاه اکسیژن به بدن نرسد زندگی ناممکن خواهد بود. ماسک اکسیژن به وسیله یک دستگاه اکسیژن رسان می تواند دوباره مصدوم را احیا کند.