گان جراحی

آشنایی با گان و کاربرد آن در مراکز درمانی

اولین قدم در جلوگیری از انتقال و شیوع بیماری و آلودگی در بیمارستان، استفاده از گان (scrubs) می باشد.

گان یا لباس اتاق عمل نوعی لباس بهداشتی است که عمدتا توسط کارمندان بخش مراقبت و پزشکی پوشیده می شود. در ابتدا برای استفاده توسط جراحان، پرستاران و سایر پرسنل اتاق عمل طراحی شده بودند. قبل از عمل جراحی گان هایی که از قبل استریل (اسکراب) شده بودند را می پوشند.

استفاده از گان ها در خارج از بیمارستان ها نیز برای محیط های کاری که ممکن است لباس با عوامل عفونی (دامپزشکان، ماماها وغیره) تماس پیدا کند، گسترش یافته است. اسکراب ها ساده با کمترین مکان برای پنهان کردن آلودگی ها، قابل شستشوی آسان و ارزان هستند تا در صورت آسیب یا لکه های ماندگار به راحتی جایگزین شوند. در انگلستان، بعضی اوقات اسکراب ها به عنوان بلوز تئاتر شناخته می شوند.

گان ها در دو نوع یک بار مصرف و چندبار مصرف موجود هستند. این نوع البسه بیمارستانی به دو نوع گان جراح و گان بیمار دسته بندی می شوند.

پارچه استفاده شده در گان بدون تار و پود می باشد، زیرا وجود تار و پود در گان های پارچه ای باعث تجمع میکرو ارگانیسم ها شده و از استریل صحیح گان جراح جلوگیری می نماید. گان یکبار مصرف علاوه بر سهولت استفاده، سبک و راحت بودن پوشش آن برای جراح از لحاظ استریل بودن نیز هیچ گونه نگرانی نداشته و حتی زمان جراحی هم بدلیل تا کردن مناسب و حجم کم گان ها و شان ها حجم کمتری نسبت به گان های پارچه دارد. گان ها دارای قابلیت تنفس هوایی هستند و فردی که از این گان استفاده می کند می تواند به راحتی و بدون هیچ تعریقی از این گان استفاده کند و در ضمن استفاده کردن از این گان در هنگام جراحی برای متخصص جراح در جهت حفظ بهداشت الزامی است.

اغلب این گان ها به رنگ آبی و یا سبز می باشند و تمامی افرادی که از این گان استفاده می کنند به خاطر نوع رنگی که در تولید این گان ها به کار می رود از خستگی چشم جلوگیری می کند و یک حس آرامش روحی به فرد می دهد. در ضمن از ویژگی های بارز این لباس ها می توان به خاصیت چند باره استریل بودن و هم چنین تولید آن از الیاف طبیعی اشاره کرد که هیچ گونه حساسیتی برای فرد به همراه ندارد. 

معرفی گان جراح

گان جراح یک بار مصرف که عمدتاً از جنس پروپیلن (اسپان باند) می‌باشند، به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی که در فرآیند شستشو و استریل به کار می رود، حساسیت را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. از دیگر مزیت‌های البسه یکبار مصرف، عدم نیاز به سرمایه‌ گذاری در دستگاه‌های استریلیزاسیون و همچنین عدم استفاده از منسوجات سنتی طبی گران قیمت می‌توان نام برد.

گان جراح غیراستریل یکبارمصرف با سر آستین کش دار پشت باز و سایز استاندارد، راحت و سبک، دوخت عالی غیر قابل شکافته شدن در حین استفاده کاربر می باشد. در پشت این گان جراحی یکبار مصرف، دو بند آبی رنگ در قسمت کمر و دوبند سفید در پشت گردن قرار دارد.

معرفی گان بیمار

گان بیمار معمولا به رنگ آبی یا سبز با پارچه بافتینه یا اسپان باند وزن 38 گرمی و در قد 110 الی 120 سانتی متری تولید و عرضه می گردد. به طور کلی، لباس های جراحی قسمت پشتی بیمار را در معرض دید قرار می دهند، که دسترسی راحت تر پرستاران برای انجام واکسن ها و تزریقات را امکان پذیر می کند.

پارچه نازک پنبه ای برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد بیمار، ایجاد پارگی احتمالی یا مشکلات در هنگام استفاده از دستشویی استفاده می شود. گان بیمار، در فروشگاه اینترنتی آی مد تجهیز یکبار مصرف و با جنس عالی به دلیل فروش عمده با قیمت مناسب می باشد. این گان به وسیله پارچه باکیفیت و مقاوم با برند های معتبر به مراکز درمانی و بیمارستانی و فروش همکاران سطح کشور عرضه می شود.

انتخاب صحیح گان

نکات مهمی هنگام تهیه گان های بیمارستانی وجود دارد که در زیر به مهمترین این مؤلفه ها اشاره شده است:

1. قابلیت حفاظتی

2. راحتی

3. قابلیت تنفس

4. هزینه

5. مسایل محیط زیستی

لباس‌ها و پوشش‌های بیمارستانی تولید شده به رنگ سبز یا آبی بوده و عمدتاً از جنس پنبه می‌باشند. پنبه باعث می‌شود که هوا از آن عبور کند که این اتفاق از عرق کردن جراح نیز جلوگیری می‌کند و باعث آرامش و راحت بودن پزشک در زمان عمل می‌شود. با توجه به این که لباس‌های جراحی را با مواد شستشو می‌دهند، رنگ پارچه لباس جراح باید ضد آب ژاول باشد. ضد آب ژاول بودن لباس باعث می‌شود که مواد شوینده هیچ تأثیری در رنگ لباس نداشته باشد و باعث تغییر در رنگ لباس نشود. جنس لباس‌های جراحی از الیاف طبیعی می‌باشند.

روش پوشیدن گان در اتاق عمل

1. گان بالا گرفته شده و از ناحیه گردنی نگه داشته شود.

2. گان با وارد کردن دست‌ها به درون آستین‌ها پوشیده شود.

3. از حرکات زیاد یا تکان دادن گان، جلوگیری شود. (به دلیل عدم نفوذ میکروارگانیسم‌های احتمالی در محیط)

پس از آن که سیرکولر (Circular) (فرد سیار در اتاق عمل) گان را از پشت به آرامی کشید، دست‌های جراح و کمک آن، یا بیمار از آستین بیرون آورده می شود.

مشخصات و ویژگی های گان پزشکی

ضخامت پارچه مناسب برای راحتی بیشتر استفاده کننده

دور آستین کش بافت برای گان جراح و بدون کض بافت برای گان بیمار

پارچه با کیفیت و مقاوم

دوخت مناسب و محکم