سوند

سوند چیست؟

به طور کلی می توان گفت که سوند ها لوله های باریک توخالی هستند و انعطاف پذیری بالایی دارند که برای تخلیه ادرار جمع شده در مثانه به کار می روند. نام دیگر سوند کاتتر بوده و به مراحلی که برای کار گذاشتن آن طی می شود سونداژ گفته می شود.

از سونداژ برای افرادی که کنترلی روی تخلیه ادرار خود نداشته و یا دچار انسداد در مجاری هستند و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود. جنس سوندها می تواند از لاستیک، پلاستیک پی وی سی و یا سیلیکون باشد. به طور معمول لوله ی سوند در مثانه باقی مانده و با متصل شدن به کیسه های پلاستیکی ادرار جمع شده در مثانه را انتقال می دهند.

در چه مواردی می توان از سوند استفاده کرد؟

سوندها را می توان به دلایل زیر تجویز کرد:

 1. هنگامی که نیاز به گرفتن نمونه ادرار به صورت استریل باشد، مخصوصا در بانوانی که در دوره قاعدگی هستند.
 2. زمانی که نیاز باشد میزان باقی مانده ادرار در مثانه پس از دفع اندازه گیری شود.
 3. اگر بیماری بی اختیاری ادرار داشته باشد، برای راحتی آن سوند استفاده می شود.
 4. قبل و بعد از عمل جراحی سوند کار گذاشته می شود.
 5. درصورتی که برای انجام آزمایش های خاص نیاز به تخلیه مثانه باشد، سوندها به کار گرفته می شوند.
 6. درصورتی که در مثانه بیمار خون ریزی اتفاق افتاده باشد، برای خارج کردن خون و لخته های ایجاد شده، از سوند استفاده می شود.
 7. برای خارج کردن ترشحات چرکی و ادرار عفونی در بیماران از سوندها استفاده می کنند.
 8. درصورتی که در ناحیه تناسلی و یا غده پروستات عمل جراحی انجام شده باشد.
 9. زمانی که به عصب های مثانه و یا نخاع آسیب وارد شده باشد.
 10. هنگام مصرف داروهایی که سبب کاهش توانایی عضله های مثانه می شود و ادرار در مثانه جمع می شود.
 11. مبتلا بودن فرد به بیماری اسپینا بیفیدا که یک بیماری مادرزادی بوده و دلیل آن بسته نشدن کامل لوله عصبی جنین خواهد بود.
 12. هنگام بیهوشی در زایمان، نیاز به کار گذاشتن سوند خواهد بود.
 13. هنگامی که برای تزریق داروهایی مانند داروهای شیمی درمانی به تزریق مستقیم داخل مثانه نیاز باشد.

مزایا و معایب سونداژ

انجام سونداژ مزایا و معایب خاص خود را دارد که در این قسمت به آن ها اشاره خواهیم کرد:

مزایا

 1. به دلیل خالی شدن مثانه، حس دردی که به دلیل پر بودن مثانه ایجاد شده از بین خواهد رفت.
 2. می توان به چگونگی عملکرد کلیه پی برد.
 3. درصورتی که مشکلات ادراری از جمله عفونت وجود داشته باشد مشخص خواهد شد.

معایب

 1. پس از برداشتن سوند ممکن است بیمار تا چند روز احساس ناراحتی و سوزش در دفع ادرار داشته باشد.
 2. درصورتی که سوند برای چندین روز و یا چندین هفته به بیمار متصل باشد، ممکن است سبب بروز عفونت شود.
 3. درصورتی که سوند به طور ناگهانی و بدون خالی کردن مایع درون بالن کشیده شود، آسیب بافتی ایجاد شده و با درد و خونریزی همراه خواهد بود.

در رابطه با انواع سوند چه می دانید؟

تفاوت سوندها از دو جنبه است: 1) نوع و محل قرار گیری 2) زمان باقی ماندن در محل. به همین دلیل روش گذاشتن هرکدام کمی متفاوت خواهد بود. اما در نهایت سوندها در دو دسته ی سوندهای کوتاه مدت و سوندهای دائمی تقسیم بندی می شوند. در این قسمت توضیح مختصری در رابطه با هر کدام خواهیم داد.

سوندها و زمان باقی ماندن در محل

1. سوندهای کوتاه مدت یا یک بار مصرف

هر فرد ممکن است که در طول عمر خود، یک بار برای تخلیه مثانه خود به استفاده از سوند احتیاج پیدا کند. به طور مثال زمانی که فرد یک عمل جراحی انجام داده است، برای تخلیه مثانه خود در بار اول، به سوند نیاز دارد. به همین دلیل پس از انجام عمل جراحی برای او سوند یک بار مصرف نصب می کنند. این سوند ها یا از طریق مجاری ادراری و یا از طریق سوراخی که در شکم ایجاد می شود، نصب می کنند. نام دیگر این سوندها، سوند نلاتون یا ساده است. تنها نکته ی قابل توجه در این سوندها این است که برای تخلیه ادرار باید خارج شوند و درصورتی که به استفاده مجدد از آن نیاز باشد، باید دوباره کار گذاشته شود. مدت زمان استفاده از این سوندها معمولا کمتر از 14 روز خواهد بود.

2. سوندهای دائمی یا بلند مدت

سوندهای دائمی مناسب زمانی هستند که فرد برای مدت زمانی طولانی قادر به تخلیه مثانه نباشد. البته این نوع از سوندها برای استفاده کوتاه مدت نیز مناسب هستند. این سوندها را با عنوان سوند فولی هم می شناسند. روش کار گذاشتن این نوع سوند همانند سوندهای کوتاه مدت بوده و از طریق مجرای ادراری و یا سوراخی که در پایین شکم ایجاد شده استفاده می شود. این نوع سوند به عنوان یک سوند داخلی شناخته شده و دارای یک بالن کوچک در ابتدای لوله است که با پر شدن از یک مایع مخصوص از خارج شدن لوله جلوگیری می کند. درصورتی از این سوندها استفاده شود، باید توجه داشت که نباید با زور و یا کشیدن خارج شوند. زیرا به دلیل وجود بالن در ابتدای آن ممکن است هنگام خروج سبب آسیب به به مجرای ادرار و خونریزی گردد. به همین دلیل باید از پزشک و یا پرستار کمک گرفت.

سوندها و محل قرار گیری آن ها

1. سوندهای داخلی

در تمامی سوندهایی که نام برده شد، همیشه یک سر سوند خارج از بدن قرار خواهد داشت اما نوع دیگری از سوندها وجود دارند که هر دو سر آن در درون بدن فرد بیمار قرار گرفته و به آن سوند داخلی می گویند. از این سوندها هنگامی که در لوله های بین مثانه تا کلیه انسدادی وجود دارد استفاده می شود. هنگامی که ادرار در کلیه جمع شده و نمی تواند خود را برای تخلیه به مثانه برساند، جمع شدن ادرار سبب آسیب های کلیوی و درد در قسمت پهلو خواهد شد. به همین دلیل باید راهی برای تخلیه این ادرار فراهم گردد.

2. سوندهای بیرونی یا کاندوم شیت

این نوع از سوندها کاملا بیرون از بدن کار گذاشته می شود و تنها برای مردان مناسب است. از سوندهای  بیرونی تنها هنگامی استفاده می شود که فرد از نظر جسمی سالم بوده و تنها توانایی کنترل ادرار خود را ندارد. مانند بیمارانی که به زوال عقل دچار شده اند. همان طور که از نام این سوند پیدا است، مانند روکشی پلاستیکی با لوله به مجرای ادرار وصل شده و ادرار را به کیسه منتقل خواهد کرد. استفاده از این نوع سوند، راحت بوده و کمترین میزان ابتلا به عفونت و زخم های ناشی از استفاده از سوند را در پی دارد. نصب این نوع آسان تر از انواع دیگر خواهد بود.

خرید آسان و بهینه انواع سوندها

با توجه به انواع سوندهای موجود در بازار و بنا به نیاز می توانید در سایت آسان مد به خرید سوند در زمان بهینه و به صورت کاملا آسان دسترسی داشته باشید. در این مسیر کارشناسان خبره شما را راهنمایی خواهند کرد.