چسب لکوپلاست

چسب لکوپلاست چیست؟

چسب لکوپلاست از لایه ای پارچه ای از جنس کتان یا ویسکوز ریون ساخته شده است که در یک طرف آن چسبی از جنس اکسید روی یا لاتکس قرار دارد. این چسب کشسان نیست حالت ارتجاعی ندارد و بافتی سفت و سخت دارد. این نوع چسب به چسب زینک اکساید نیز معروف است. این ترکیب غیر معدنی ، نوعی پودر سفید نامحلول در آب است که برای ساخت محصولاتی مانند لاستیک ، رنگدانه ها ، سرامیک ، سیمان ، مهر و موم ، اکسید کننده های مقاوم در برابر آتش ، پلاستیک ، شیشه ، رنگ ، باتری ، نوارهای کمک های اولیه ، پماد ، چسب ، روان کننده ها و ... به عنوان یک ماده افزودنی به کار می رود.

موارد کاربرد چسب لکوپلاست

اصولا برای جلوگیری از جابجایی یا هر نوع حرکت اضافی و ناخواسته مفاصل،رباط ها یا هر اندام آسیب دیده ی بدن، می توان از چسب لکوپلاست استفاده کرد. معمولا در فیزیوتراپی و یا انواع ورزش ها این چسب برای محدود کردن حرکت اعضای بدن کاربرد فراوان دارد. گاهی لازم است از حرکت عضو آسیب دیده جلوگیری شود تا آسیب بیشتری ایجاد نشود؛ و یا عضو آسیب پذیری مثل انگشتان و مچ دست و پا را می توان با استفاده از این چسب، از آسیب محافظت کرد. در عضوهایی از بدن نیز که گرفتگی عضلات امری معمول است، از این چسب استفاده می شود.

نحوه استفاده از چسب لوکوپلاست

تمیز بودن پوست، خشک بودن آن و عاری بودن از هر نوع ماده اضافی و مو قبل از استفاده از چسب لکوپلاست بسیار مهم است. اگر مویی بر روی پوست موجود باشد، به چسب لکوپلاست چسبیده و هنگام جدا کردن آن از پوست، کشیده شده و برای بیمار درد و ناراحتی ایجاد می کند. همچنین کرم ها، لوسیون ها و هرگونه روغن بر روی پوست، اجازه نمیدهد که چسب زینک اکساید به خوبی به پوست بچسبد. بنابراین پیش از کاربرد این چسب، حتما پوست را شسته و آن را تمیز و سپس خشک کنید و هرگونه موی موجود روی پوست را بزدایید. این چسب به راحتی با قیچی بریده می شود. حتی می توانید مثل کاغذ با دست ، اما با قدرت و سرعت بیشتر آن را پاره کنید. اغلب ورزشکاران به دلیل آسان بودن کاربرد و فواید چسب لکوپلاست، از آن استفاده می کنند.

نکات مهم درباره استفاده از چسب لکوپلاست

از آنجا که چسب لکوپلاست کشسان و ارتجاعی نیست و حالتی سفت و محکم دارد، بهتر است برای جلوگیری از فشار اضافی به پوست و قطع گردش خون، آن را خیلی محکم نبندید. با قرار دادن چسب زینک اکساید روی پوست و فشار دادن ملایم، به راحتی چسبیده و نیازی به محکم کردن بیش از حد ندارد. بهتر است چسب لکوپلاست را به صورت دورانی دور یک عضو از بدن استفاده نکنید و آن را به صورت تکه های جدای که همپوشانی دارند و لبه های آنها بر روی هم می چسبد به کار ببرید. کمی حرارت در حد گرمای طبیعی دست و بدن، باعث می شود که چسب لکوپلاست راحت تر بچسبد. بنابراین پیش از استفاده ، کمی آن را با حرارت ملایم رادیاتور و ... گرم کنید و یا پس از چسباندن، با گرمای کف دست و ایجاد اصطکاک با مالش ملایم، نوار چسب را گرم کنید تا بهتر بچسبد.

توجه داشته باشید که چسب لکوپلاست ممکن است باعث خشکی پوست و حساسیت آن شود بنابراین در نقاطی از پوست که دچار خشکی است در مدت زمان طولانی از آن استفاده نکنید. برای اینکه چسب لکوپلاست بهتر بچسبد بهتر است لبه انتهایی آن به صورت دایره بچرخد و روی لبه ابتدایی قرار گیرد و یا روی یک نوار دیگر بچسبد.