آموزش کامل نحوه استفاده از اپلیکاتور

آموزش نحوه استفاده از اپلیکاتور برای افرادی که تاکنون از این محصول استفاده نکرده‌ اند، می‌ تواند مناسب باشد. در واقع گاهی اوقات پس از یائسگی و برای حفظ سلامت واژن، پزشک معالج ترجیح می‌ دهد که برای فرد، کرم واژینال تجویز کند. استفاده از کرم یا پماد واژینال برای معالجه عفونت واژن، تاثیرگذاری ایده‌ آلی خواهد داشت. با این حال اگر شیوه استفاده از کرم واژینال را نمی‌ دانید، ما در این مطلب مرحله به مرحله نحوه استفاده از اپلیکاتور واژینال را جهت استفاده درست و بکارگیری کرم واژینال بیان می‌ کنیم.

اپلیکاتور

آموزش استفاده از اپلیکاتور

استفاده از اپلیکاتور کاری آسان است. به هیچ عنوان برای استفاده از این روش دچار استرس نشوید. تنها لوازمی که برای بهره‌ گیری از اپلیکاتور نیاز دارید، حوله، صابون و مقداری آب است.

دست و واژن خود را تمیز کنید

در گام نخست قبل از استفاده از اپلیکاتور واژینال، ابتدا با استفاده از آب و صابون دست خود را تمیز کنید. علاوه بر این شستشوی ناحیه تناسلی با آب را نیز باید انجام دهید. در حین شست و شو از تمیز شدن دستان خود اطمینان حاصل نمایید. اکنون با استفاده از یک پارچه نخی، پوست دست و واژن خود را خشک کنید.

نکته: همیشه قبل از اینکه از وسایل بهداشتی استفاده کنید، سعی کنید دستان و موضع مورد نظر را به خوبی شستشو دهید. این کار به خوبی می‌ تواند موجبات جلوگیری از گسترش باکتری در واژن را فراهم کند.

اپلیکاتور را آماده کنید

اکنون زمان آن فرا رسیده که برای استفاده از اپلیکاتور، آن را آماده کنید. برای پیچ کردن تیوب کرم، باید یک اپلیکاتور همراه آن باشد.

 اپلیکاتور

ابتدا از پایین به آرامی تیوب را فشار دهید.

با انجام این کار در اپلیکاتور میزان مناسبی از کرم قرار می‌ گیرد. این عمل را تا هنگامی انجام دهید که علامت قرار گرفته شده نشان دهد که اپلیکاتور پر شده است. فراموش نکنید که نباید بیش از حد اپلیکاتور را پر کنید؛ چرا که نیاز است آن را از تیوب باز نمایید.

اکنون اپلیکاتور را برای اینکه کرم‌ ها از آن بیرون نریزند به حالت ایستاده نگه دارید.

از سفت کردن اتصال و پیچاندن بیش از حد اپلیکاتور و لوله خودداری نمایید؛ چرا که باید برای استفاده از اپلیکاتور، تیوب کرم باید از آن خارج شود.

قرار دادن بدن در پوزیشن صحیح

برای استفاده از اپلیکاتور در گام بعدی باید بدن خود را در پوزیشن صحیح قرار دهید. بهترین پوزیشن این است در حالی که پاها و زانوهایتان از هم فاصله دارند، بایستید. یک پای خود را می‌ توانید بر روی صندلی، لبه توالت، چهارپایه یا وان قرار دهید.

علاوه بر این یک روش دیگر نیز برای استفاده از اپلیکاتور وجود دارد. ابتدا نشسته و زانوها را خم نمایید. سعی کنید به عرض شانه‌ ها پاهای خود را باز کنید.

بدن خود را در حالتی قرار دهید که به راحتی بتوانید به واژن دسترسی داشته باشید.

اپلیکاتور

اپلیکاتور را وارد واژن کنید

در مرحله بعدی برای استفاده از اپلیکاتور سعی کنید لبه‌ های دهانه واژن را با دست غیر غالب خود جدا کنید. این کار را به شکلی انجام دهید که واژن در معرض دید قرار بگیرد. اکنون در یک دست خود يعنی دست غالب اپلیکاتور پر از کرم را نگه دارید. با حفظ آرامش خود می‌ توانید به آرامی اپلیکاتور را در دهانه واژن بگذارید.

پس از اینکه اپلیکاتور را در دهانه واژن قرار دادید، با استفاده از انگشت اشاره، پیستون آن را فشار دهید. این کار را تا زمانی انجام دهید که تمام کرم وارد واژن شود.

یکی از سوالاتی که معمولا مطرح می‌ شود این است که تا چه اندازه باید اپلیکاتور را وارد واژن کنید. در حالت کلی معمولا پزشکان به بیمار دستور می دهند که تقریبا یک دوم اینچ تا یک اینچ از اپلیکاتور را وارد واژن کنند. بانوان بزرگسال می‌ توانند این فاصله را بیشتر در نظر بگیرند.

نکته: هر یک اینچ برابر با ۲۵.۴ میلیمتر است. یعنی ۲.۵۴ سانتیمتر از اپلیکاتور را باید وارد دهانه واژن کنید.

اپلیکاتور را دور بیندازید

همانگونه که مشاهده کردید نحوه استفاده از اپلیکاتور بسیار ساده است. اکنون آن را از واژن خود خارج کنید.

چنانچه اپلیکاتور با کیفیت بالا باشد و می‌ توان از آن مجددا استفاده کرد، با آب گرم و صابون به خوبی آن را شستشو دهید. پس از آنکه اپلیکاتور را به خوبی شستشو دادید، صبر کنید تا کاملا خشک بشود. فراموش نکنید که دستان خود را پس از انجام این کار نیز به خوبی شستشو دهید.

با توجه به اینکه ممکن است پس از استفاده از اپلیکاتور مقداری از کرم به بیرون از واژن بریزد، سعی کنید برای جمع آوری ترشحات از نوار بهداشتی نیز استفاده نمایید.

آموزش کامل نحوه استفاده از اپلیکاتور

به هیچ عنوان از اپلیکاتور مشترک با دیگران استفاده نکنید. انجام این کار هر چند آن را کاملا شستشو داده‌ اید، باعث می‌ شود باکتری و سایر ارگانیسم‌ ها انتقال داده شوند.

اپلیکاتور تا چه اندازه باید وارد واژن شود؟

همانگونه که عنوان کردیم یکی از سوالاتی که معمولا مطرح می‌ شود این است که تا چه اندازه باید اپلیکاتور را وارد واژن کرد؟ طول اپلیکاتور واژینال بسته به عمق واژن می‌ تواند متفاوت باشد. معمولا توصیه می‌ شود تا جایی که می‌ توانید آن را وارد واژن کنید. با توجه به اینکه پماد واژینال یا کرم آن نباید به بیرون ریخته شود، تا جایی که راحت هستید، می‌ توانید اپلیکاتور را به درون واژن خود ببرید. اگر احساس ناراحتی یا درد کردید، اپلیکاتور را فشار ندهید. مشورت با پزشک را نیز در این زمینه فراموش نکنید.

بعد از استفاده از کرم واژینال چقدر دراز بکشیم؟

معمولا پزشکان توصیه می‌ کنند شب قبل از خواب، استفاده از کرم واژینال را در دستور کار خود قرار دهید‌؛ چرا که در این زمان مجبور به بلند شدن نخواهید بود. این شرایط کمک می‌ کند تا جذب دارو به بدن به قدر کافی انجام گیرد. با این وجود اگر بنا بر هر دلیلی پس از استفاده از پماد واژینال مجبور به حرکت کردن یا ایستادن هستید، بعد از مصرف دارو حداقل نیم ساعت باید دراز بکشید. پس از این زمان نیز باید از پدهای بهداشتی، با احتیاط استفاده کنید.

دلیل بیرون ریختن کرم واژینال چیست؟

 کرم واژینال

هنگام استفاده از اپلیکاتور و کرم واژینال مقداری از آن به بیرون نشت پیدا می‌ کنند. این امر کاملا طبیعی بوده و برای اینکه پماد بر روی لباستان نرود، می‌ توانید از نوار بهداشتی یا پد استفاده کنید. یادآور می‌ شویم استفاده از تامپون ممکن است دارو را خیس کند.

بهترین زمان استفاده از کرم‌ های واژینال چه زمانی است؟

همانگونه که عنوان کردیم، بهترین زمان برای استفاده از اپلیکاتور و کرم واژینال، هنگام رفتن به رختخواب است. با توجه به اینکه در این زمان، دراز می‌ کشید، کرم در محل خود باقی مانده و ترشحات آن به بیرون ریخته نخواهند شد.

علت درد هنگام استفاده از اپلیکاتور چیست؟

برخی از اپلیکاتورها به گونه‌ ای ساخته می‌ شوند که دارای سر تیز و برنده هستند. به همین علت هنگام استفاده از آن ها ممکن است در ناحیه حساس واژن احساس درد کنید. دقت داشته باشید که لبه‌ های تیز این اپلیکاتورها هنگام استفاده، دهانه واژن را دچار زخم و بریدگی نکند. در واقع همین بریدگی‌ ها می‌ توانند یکی از دلایل درد هنگام استفاده از اپلیکاتور واژینال باشند.

 اپلیکاتور

علاوه بر این گاهی اوقات نوع عفونت که برای آن مجبور به استفاده از دارو می‌ شوید نیز دلیل درد در این ناحیه است.

 

نظر خود را وارد نمایید.