هات پلیت

دستگاه هات پلیت چیست؟

دستگاه هات پلیت یا همزن مغناطیسی از جمله تجهیزات لازم و مهم در هر آزمایشگاهی است. این دستگاه علاوه بر انکه توانایی گرم کردن نمونه ی قرار داده شده بر روی صفحه ی دستگاه را دارد، همچنین می تواند به کمک مگنتی که در درون دستگاه قرار داده شده است همزمان نمونه را هم بزند.

معمولا هات پلیت ها در دو شکل چهار گوش و دایره ای شکل ساخته می شوند و جنس صفحه ی دستگاه نیز از جنس سرامیکی و یا الومینیومی است. دستگاه هات پلیت با داشتن المنت های گرم کننده و مگنت باعث توزیع یکنواخت حرارت در همه ی قسمت های مخلوط می شود.

کاربرد دستگاه هات پلیت

از دستگاه های هات پلیت در آزمایشگاه های متفاوت برای گرم کردن و مخلوط کردن نمونه های مایع و جامد استفاده میشود. برای استفاده از انواع هات پلیت ها می توان از دو روش استفاده کرد:
روش معلق کردن: در این روش ظروف نمونه در تماس مستقیم با صفحه ی دستگاه قرار ندارند و ابتدا دمای ظرف شروع به تغییر و بالارفتن میکند سپس دمای نمونه نیز شروع به بالا رفتن میکند. این روش مناسب فرایند ها و آزمایشاتی است که دمای نمونه نباید به دمای جوش برسد.
روش سرپا کردن ورق قلع: در این روش ابتدا ظرف را روی صفحه ی دستگاه هات پلیت قرار داده سپس با استفاده از ورق قلع از بالای ظرف تا پایین دستگاه را میپوشانیم تا دمای نمونه به تدریج افزایش پیدا کند.

انواع دستگاه هات پلیت

هات پلیت ها به دو دسته ی ساده و مگنت دار تقسیم می شوند.

  • هات پلیت ساده: نمونه ی سا ده ی این دستگاه بدون آهنربا است و توانایی هم زدن مخلوط را همزمان با گرم کردن ان ندارد. در برخی از دستگاه های هات پلیت از یک سنسور برای اندازه گیری و کنترل دما استفاده میشود.
  • هات پلیت مگنت دار: اهنربای قرار داده شده در این دستگاه ها با چرخیدن باعث هم زدن و مخلوط کردن نمونه همزمان با گرم کردن ان میشود. مگنت به کار رفته شده در این دستگاه هات پلیت عمدتا از جنس تفلونی و یا پلاستیکی است جنس تفلونی ان با کیفیت تر است. روی این مگنت ها پوششی است که انها را نسبت به مواد شیمیایی مقاوم میکند.

اجزای دستگاه هات پلیت

  • بدنه ی دستگاه: بدنه ی دستگاه از جنس فلزی با پوشش رنگ الکترو استاتیک است.
  • ولوم تنظیم دما: با استفاده از ان می توان میزان دمای مورد نیاز برای گرم کردن نمونه را تنظیم کرد.
  • ولوم تنظیم سرعت: در دستگاه هات پلیت مگنت دار برای تنظیم سرعت جرخش از این ولوم استفاده می شود.
  • صفحه ی سرامیکی: بشقاب یا سطحی که ظرف نمونه روی ان قرار میگیرد. در بعضی از دستگاه ها ممکن است این صفحه از جنس الومینیومی باشد.
  • صفحه ی نمایشگر: مقادیر تنظیم شده ی دما و سرعت را نشان میدهد. در برخی از مدل ها دمای محلول را نیز می توان دید.

اصول استفاده از دستگاه هات پلیت

ـ از عواملی که بر دور هات پلیت تاثیر گذارند می توان به اندازه ی مگنت اشاره کرد. بر این اساس مگنت های کوچک با سرعت بالاتری دوران میکنند و مگنت های بزرگ سرعت کمتری دارند.
ـ زمان استفاده از مواد قابل احتراق باید بین صفحه و نمونه یک صافی قرار داد.
ـ برای استفاده از دستگاه هات پلیت ابتدا باید صفحه را خشک و تمیز کرد سپس مگنت را در ظرف نمونه قرار داده و ان را روی صفحه ی سرامیکی گذاشت.
ـ قطعات اهنی کوچک را باید از میدان مغناطیسی دستگاه دور نگه داشت.

راهنمای خرید دستگاه هات پلیت

  • ـ هات پلیت ها نسبتا دستگاه های ارزانی هستند و می توان دستگاهی با کارایی مورد نیاز را با قیمت مناسب خرید.
  • ـ با توجه به فرایند هایی که قرار است بادستگاه انجام گیرد، می توان دستگاه ساده، مگنت دار و یا دارای سنسور نشان دهنده ی دمای محلول را انتخاب کرد.