دسته بندی ها

اتوکلاو

مرتب سازی
نمایش

اتوکلاو رایمند طب

تماس برای قیمت

اتوکلاو بهسان

تماس برای قیمت

دستگاه اتوکلاو چیست؟

دستگاه اتوکلاو (Autoclave) از تجهیزات مهم آزمایشگاهی است که به منظور استریل و سترون کردن دیگر وسایل استفاده می شود. اتوکلاو ها با استفاده ازبخار آب  و فشار می توانند ابزارهای قرارداده شده در اتاقک اتوکلاو را استرلیزه کنند. سترون کردن یک وسیله به معنی از بین بردن تمامی موجودات زنده ی موجود با استفاده از بخار آب ، تحت فشار است.

کاربرد دستگاه اتوکلاو

وجود دستگاه اتوکلاو بسیار در پزشکی و پیراپزشکی با اهمیت است زیرا با استفاده از این دستگاه امکان استرلیزه کردن وسایل در آزمایشگاه ها، بیمارستان ها، صنایع شیمیایی، دامپزشکی، صنایع غذایی و در هر مکان دیگری که برای استفاده کردن از تجهیزاتشان نیاز به استریل کردن آنها دارند از اتوکلاو استفاده می شود.

در همه ی فعالیت هایی که نیاز است گندزدایی، تمیز کردن و ذخیره سازی مواد به بهترین نحو انجام شود استفاده از دستگاه اتوکلاو کاربرد دارد. به طور کلی سلول های انسانی و حیوانی و مواد دفعی آنها همچنین محصولات خون انسان و حیوان را می توان با این دستگاه استریل کرد.

از اتوکلاو ها برای استریل مواد سمی یا مواد قابل اشتعال و فرار و یا داروهای سرطان زا استفاده نمی شود.

انواع دستگاه اتوکلاو

از نظر محدوده ی دمایی اتوکلاو ها به  2 دسته تقسیم می شوند:

  • اتوکلاو با دمای بالا
  • اتوکلاو با دمای پایین

از نظر کلاس اتوکلاوها به 3 دسته تقسیم  می شوند:

دستگاه اتوکلاو کلاس N: این دستگاه فقط برای استریل وسایل بدون پوشش کارامد است.

دستگاه اتوکلاو کلاس S: کارخانه تولید دستگاه وسایلی را که می توان با این دستگاه استریل کرد را مشخص می کند مانند وسایل بدون پوشش و پوشش دار جامد پارچه ها وسایل سوراخ دار مدل B و غیره.

دستگاه اتوکلاو کلاس B: این اتوکلاو ها تمامی وسایل پوشش دار و بدون پوشش و پارچه های نساجی وسایل سوراخ دار مدل  A B را می توانند استریل کنند. این دستگاه دارای پمپ وکیوم قوی است.

اجزای دستگاه اتوکلاو

در اتوکلاو: قسمتی از دستگاه است که با باز نمودن ان امکان قرار دادن وسایل و برداشتن آنها از دستگاه به وجود می اید. همچنین این قسمت از دستگاه سنسورهای جلوگیری از باز شدن درب دستگاه در هنگام کار کردن را دارد.

اتاقک استریلیزاسیون: محفظه ای که وسایل درون ان قرار میگیرند و سترون می شوند. این محفظه در زمان کار دستگاه اتوکلاو مملو از بخار آب  شده و تحت فشار تعیین شده قرار میگیرد.

دریجه ی ایمنی: این دریچه که در اتاقک اتوکلاو وجود دارد از افزایش فشار بخار بیش از حد تنظیم شده جلوگیری می کند.

دماسنج: با استفاده از دماسنج می توان بر میزان دمای درون اتاقک در حین انجام کار دستگاه نظارت کرد.

فشار سنج اتاقک: آب ن وسیله فشار درون اتاقک را در زمان فعالیت نشان میدهد همچنین یک آب زار مکانیکی دیگر نیز وجود دارد که نشان دهنده ی فشار درون محافظ بیرونی دستگاه اتوکلاو است

خروجی مواد حاصل از سترون سازی:  این خروجی مایع حاصل از سترون کردن آب زار با بخار آب  را جمع اوری می کند.

خروجی بخار: با اتمام کار اتوکلاو بخار دستگاه از طریق این مجرا خارج می شود.

ژنراتور بخار: مهمترین قسمت دستگاه اتوکلاو است که با استفاده از انرژی حاصل از سوخت و یا انرژی الکتریکی، انرژی گرمایی را به آب  منتقل می کند.

اصول استفاده از دستگاه اتوکلاو

  • ـ پس از استریل شدن وسایل نباید تا قبل از انکه خشک بشوند آنها را از دستگاه خارج کرد.
  • ـ کیسه ها برای استریل شدن در دستگاه باید شل بسته شوند و ظروف شیشه ای را باید از کناره ی آن در دستگاه قرار داد تا بخار آب  بتواند به راحتی در آنها نفوذ کند.
  • ـ برای وسایل چرب باید از یک روش دیگر عملیات استریل کردن را انجام داد زیرا بخار آب  در چربی نفوذ ندارد.
  • ـ هیچگاه تا قبل از آنکه حرارت و فشار دستگاه اتوکلاو به حالت عادی بازنگشته است، درب دستگاه نباید باز شود.
پشتیبانی
واتس‌اپ