هود آزمایشگاهی

هود آزمایشگاهی

هود آزمایشگاهی یکی از تجهیزات لازم، مهم و ضروری در آزمایشگاه ها است. با استفاده از هود در آزمایشگاه ها در زمان انجام آزمایشات متشکل از مواد سمی میتوان از خطرات احتمالی جلوگیری کرد.

برای انجام آزمایشات خطرناک در محیط های بسته و محدود حتما باید از هود ها برای مکش الودگی ها و سموم موجود در هوا استفاده کرد.

کاربرد هود آزمایشگاهی

کاربرد هود آزمایشگاهی در حفاظت از سلامت کارکنان آزمایشگاه در برابر بخارات سمی مواد شیمیایی خطرناک و فعل وانفعالات آزمایش ها است.

از دیگر وظایف هود های آزمایشگاهی حفاظت از نمونه های آزمایشگاهی دربرابر فاسد شدن بر اثر قرارگرفتن انها در هوای محیط است.

همچنین تهویه و حفاظت از هوای درون آزمایشگاه ها در برابر الودگی ناشی از سموم، مواد شیمیایی و باکتری ها نیز از کاربردهای هود های آزمایشگاهی است. هود ها یا این هوای الوده را به بیرون از ساختمان منتقل می کنند یا انکه ان را فیلتر می کنند.

انواع هود آزمایشگاهی

دستگاه های هود آزمایشگاهی بر اساس نوع آزمایشگاه ها با یکدیگر تفاوت دارند. برای هر آزمایشگاهی با توجه به فرایندهای انجامی نیاز به نوع خاصی از هود وجود دارد. از جمله انواع هود های آزمایشگاهی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

هود شیمیایی یا هود بخار: این هود جهت تهویه بخارات مواد شیمیایی مانند اسید ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. هود شیمیایی با مکش گازها و بخارات و انتقال انها به خارج از ساختمان از تجمع سموم در هوای آزمایشگاه جلوگیری می کند.

هود کانوپی: این هود ها را در مکان های معینی از آزمایشگاه که آزمایشات خاصی انجام می شود بر روی سقف و یا روی دیوار نصب می کنند.

هود میکروبی یا لامینار: از این هود برای کشت بافت ها و سلول ها استفاده می شود و وظیفه ی تهویه ی هوای محفظه را در زمان انجام آزمایشات میکروبیولوژی بر عهده دارند.

هود بازویی: این هود ها با دارا بودن مفصل ها و اتصالات بازویی شکل توانایی جا به جا شدن به اندازه ی محدود در آزمایشگاه را دارند.

اجزای هود آزمایشگاهی

بدنه ی خارجی: این قسمت در جلو و در زیر پنجره ی هود قرار دارد و باعث ایجاد یک جریان هوای ملایم می شود و از نوسان جریان هوا به درون هود جلوگیری می کند همچنین از کاربر آزمایشگاه در برابر سموم جزیی مواد شیمیای محافظت می کند.

بافل: الگوی جریان هوای درون هود ها به وسیله ی بافل ها تنظیم می شود و تنظیم انها بر اساس وزن مواد شیمیایی انجام می گیرد.

فن: باعث هدایت هوای الوده از درون آزمایشگاه به بیرون از ساختمان می شود.

پنجره: یک صفحه ی متحرک از جنس شیشه است که به شکل عمودی، افقی و یا هر دو حالت در جلوی دهانه ی هود قرار گرفته و از کاربر حفاظت می کند

منبع روشنایی: لامپ های تعبیه شده در خارج از هود که باید از نوع ضد جرقه باشند.

اصول استفاده از هود آزمایشگاهی

  • ـ فن هایی که با مواد سمی و قابل اشتعال یا مواد خطرناک دیگری سر و کار دارند باید تا حد امکان از ساختمان دور باشند برای همن انها را روی پشت بام قرار میدهند.
  • ـ . در زمان استفاده از هود ها باید در پشت شیشه ی جلوی هود قرار گرفت و از این طریق میتوان علاوه بر مصون ماندن از الودگی ها به راحتی انجام مراحل آزمایش توسط دستانتان را ببینید.

راهنمای خرید هود آزمایشگاهی

  • ـ قبل از خرید هود آزمایشگاهی باید از عملکرد و بازده ان اطمینان حاصل کرد.
  • ـ با توجه به نوع آزمایشات (شیمیایی، زیستی و ...) لازم است هود مناسب انتخاب شود.
  • ـ به دلیل تنوع بالای هود ها در داشتن یا نداشتن قسمت ها و وسایل جانبی مانند فیلتر، کابین و غیره لازم است در انتخاب هود مناسب کاملا دقت کرد.