گچ گلدن کست چیست و چه مزیتی نسبت به گچ معمولی دارد؟

گچ گلدن کست چیست؟

گچ گلدن کست یکی از محصولات موجود در لیست تجهیزات پزشکی است که به منظور گچ گرفتن عضو آسیب دیده و شکسته بیمار مورد استفاده قرار می ‌گیرد. به عبارت دیگر این دسته از تجهیزات پزشکی شامل باندهای گچی است که به جای گچ های معمولی برای گچ ‌گیری و بهبود عضو شکسته به کار می ‌رود. منتهی در مقایسه با گچ های معمولی یک سری مزایای و برتری ‌هایی دارد که در طول این مطلب مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

گچ گلدن کست

برای ثابت نگه داشتن عضو شکسته پزشکان ارتوپدی آن محل را گچ می ‌گیرند و برای این منظور نیز از باندهای گچی استفاده می ‌کنند. به طور کلی عضو شکسته جهت بهبود حداقل باید به مدت ۳ الی ۴ هفته بدون حرکت باشد. برای این منظور پزشکان در ابتدا از همان گچ های معمولی ساختمانی استفاده می ‌کردند.

اما به مرور زمان و متناسب با پیشرفت‌ های موجود در حوزه تولید تجهیزات پزشکی، برای گچ ‌گیری عضو شکست تجهیزات بهتر و کاربردی ‌تری نظیر باندهای گچی یا به عبارت دیگر گلدن کست جایگزین گچ ساختمانی شد.

مهمترین هدف پزشکان ارتوپدی از گچ‌ گیری اندام شکسته ایجاد فشار یکسان به بافت نرم و ثابت نگه داشتن قسمتی از بدن در وضعیت خاص است. برای این منظور تجهیزات پزشکی متنوعی وجود دارد که یکی از بهترین و کاربردی ‌ترین آنها گچ گلدن کست می باشد.

گلدن کست از یک نوع رزین و فیبرهای شیشه تولید می ‌شود و بسیار سبک و مقاوم است. در حال حاضر این نوع گچ به صورت نوارهایی تهیه می‌ شود که متخصصان ارتوپدی آن را به دور اندام شکسته شده می ‌پیچند و با دور هم پیچاندن باند گچی نواری یک قالب سبک و مستحکم روی ناحیه شکسته به منظور ثابت نگه داشتن آن به وجود می ‌آورد.

مهمترین ویژگی‌های گچ فایبرکست

ویژگی های گچ گلدن کست

گچ گلدن کست دارای یک سری ویژگی‌ های خاصی است که مهمترین آنها شامل موارد زیر می ‌باشد:

بر روی آرنج ‌ها، پاشنه ‌ها، مفاصل، قوزک ها و همچنین تمامی برجستگی ‌های استخوانی قابل استفاده است.

بدون آنکه دچار چین خوردگی یا تا شدگی شود روی عضو آسیب دیده شکل می‌گیرد

از آنجایی که با استفاده از نوار بافته شده تولید می شود، دارای قابلیت کشیدگی بوده و می ‌توان آن را در جهات مختلف به منظور افزایش زاویه   عرض و طول باند در معرض کشش قرار داد

موجب اذیت پوست روی منطقه شکستگی نمی ‌شود و همچنین احتمال بروز آلرژیک در آن بسیار کم است.

دارای فرمولاسیون منحصر به فردی بوده و از ترکیب باند مرغوب به همراه رزین تولید می ‌شود.

در مقایسه با باندهای گچی بسیار بهتر و کارآمدتر است.

در ۴ سایز مختلف وجود دارد.

دربردارنده یک سری منافذ جهت تبادل هوا بین محیط و پوست است.

شکل پذیر ایده آلی دارد.

از استحکام بالایی برخوردار است.

اشعه ایکس قابلیت عبور از بافت آن را دارد.

تفاوت گچ گلدن کست با گچ معمولی

همانطور که عنوان شد در حالت کلی گلدن کست در مقایسه با گچ معمولی یک گزینه بهتر و کاربردی ‌تری به شمار می رود. اولین و مهم ‌ترین مزیت آن نسبت به گچ معمولی این است که کاملا سبک و راحت بوده و بیمار را اذیت نمی کند.

همچنین وجود رزین پلی اورتال فعال شده با آب در ساختار این نوع گچ سبب شده است در کنار سبک و راحت بودن به راحتی شکل بگیرد و کاملا مستحکم باشد. بنابراین استفاده از این نوع گچ شرایط بیمار را راحت ‌تر کرده و لازم نیست که برای نگهداری از گچ روی دست خود حساسیت زیادی به خرج دهد.

فرق گچ گلدن کست با گچ معمولی

یکی دیگر از ویژگی ‌های خاص قابل ذکر برای این نوع گنج ضد آب بودن سطح آن است. به همین دلیل بیمارانی که با استفاده از آن عضو ترک خورده یا شکسته بدن خود را گچ‌ گیری می‌کنند در طول درمان می ‌توانند به راحتی استحمام کرده و نظافت خود را رعایت کنند. ماده ضد آب موجود در این گچ همه رطوبت موجود در منطقه زیر گچ را نیز جذب می ‌کند و همین عامل بیمار را از بوی بد خارش محل گچ گرفته شده رها می سازد.

ناگفته نماند که این نوع گچ بر خلاف گچ معمولی بسیار سریع خشک می ‌شود. به همین دلیل اگر متخصص ارتوپدی تجربه و مهارت لازم برای استفاده از آن را نداشته باشد، نتیجه کار بر خلاف آن چیزی که انتظار می‌ رود خواهد شد.

در کنار همه مزایای ذکر شده برای این نوع گچ باید گفت که برخی از متخصصان عقیده دارند که برای شکستگی‌ های پیچیده و همچنین در مواردی که استخوان به طور کامل از جای خود خارج شده است گچ های معمولی به دلیل شکل پذیر بودن مناسب ‌تر هستند.

نحوه استفاده از گچ گلدن کست

گچ‌ گیری عضو شکسته با استفاده از گلدن کست یک فرایند پزشکی است و باید به واسطه کسانی که از دانش و تخصص لازم در این رابطه برخوردار هستند صورت بگیرد. متخصصان ارتوپدی جهت استفاده از باندهای گچی ابتدا آن را به اندازه نیم اینچ باز کرده و سپس حلقه گچی را در ظرف پر از آبی که در دسترسشان قرار دارد غوطه ور می‌ کنند.

نحوه استفاده از گچ گلدن کست

تا زمانی که تمامی حباب های هوای داخل باند گچی تخلیه نشود و همچنین گچ به طور کامل خیس نخورد در درون آب غوطه ور خواهد ماند. پس از تخلیه حباب های هوای باند گچی پزشک ارتوپد انتهای آن گرفته شده و سپس باند را روی محل شکستگی قرار داده و خیلی آرام آن را در جهت طولی فشار می‌ دهد تا خود را بگیرد.

ناگفته نماند که انواع گچ از نظر زمان سفت شدن شرایط خاص خود را دارند. به طور کلی در این رابطه باند های گچ ۴ نوع مختلفی بوده و شامل فوق سریع، سریع، معمولی و آهسته هستند. در بین موارد موجود گچ فایبرگلاس  گلدن کست ۲ اینچ به صورت فوق سریع و فقط در ظرف چند دقیقه به طور کامل خود را گرفته و سفت می‌ شود.

برای استفاده درست گچ گلدن کست همواره باید نکات زیر را مد نظر قرار داد:

گچ‌گیری باید در همان جهتی که ویبریل روی عضو شکسته شده قرار گرفته است صورت بگیرد.

 در تمام طول درمان باید حلقه گچ با اندام شکسته در تماس بوده و روی آن غلطانده شود.

 برای آنکه گچ ‌گیری در طول مسیر ضخامت یکنواختی صورت بگیرد، باید فقط در ابتدا و انتها گچ به طور کامل و درجا دور اندام شکسته بپیچد. در لایه های بعدی باید هر یک لایه گچ ۵۰ درصد لایه بعدی را پوشش دهد.

جهت صاف شدن گچ باید پس از عرضی بستن بانداژ در نقاطی که قطر گچ ‌گیری تغییر می ‌کند، چین های کناره تحتانی با دست گرفته شوند.

جهت کامل کردن فرایند گچ ‌گیری، صاف شدن و ترکیب شدن هر لایه به صورت موزون با لایه قبلی باید سطح گچ به واسطه هر دو دست مالش داده شود.

جهت جلوگیری از ایجاد نقاط فشار و اختلال در خونرسانی به عضو شکسته هرگز نباید لایه ای از گچ به صورت معکوس یا ۸ لاتین استفاده شود.

نظر خود را وارد نمایید.